Kineske vlasti su danas prvi put zatvorile šangajsku i šenžensku berzu koristeći mehanizam takozvanog "automatskog osigurača", kako bi sprečile veće nestabilnosti, nakon što su akcije jutros potonule 7,0 odsto zbog loših podataka o proizvođačkoj aktivnosti i slabljenja juana.

Trgovanje na berzi je prvo automatski zaustavljeno na 15 minuta, pošto su cene akcija pale 5,0 procenata a ta automatska obustava trgovanja uvedena je nedavno po novom sistemu koji bi trebalo da spreči veće nestabilnosti na tržištu, prenosi Rojters.

Budući da je u nastavku trgovanja nastavljen pad cena, tržišni regulator je potpuno prekinuo trgovanje oko 90 minuta pre službenog zatvaranja berzi. Indeks najlikvidnijih hartija CSI300 zaključen je s padom od 7,0 procenata na 3.470,41 poena, dok je šangajski kompozitni indeks ŠEC pao 6,7 odsto na 3.296,66 bodova.

Reagujući na to skliznuo je i honkoški Seng Indeks, HSI, za 3,0 odsto. Izveštaj kompanije Markit, pokazao je da je indeks proizvodne aktivnosti (PMI) u Kini pao u decembru 10. mesec zaredom, i to sa 48,6 na 48,2 boda, znatno ispod očekivanja analitičara i daleko ispod nivoa od 50 bodova, koja deli rast od pada aktivnosti, prenosi Frans pres. To pokazuje da su nade u zaokret trendova u drugoj po veličini svetskoj privredi preuranjene, ocenjuje francuska agencija.

"Podsticajne mere vlasti u Pekingu usporavaju negativne trendove, ali Kina mora da izbalansira potrebu za subvencijama s realnošću u kojoj dugovi rastu. To će i u 2016. ograničavati mogućnost podsticaja, što nagoveštava dalje usporavanje rasta ekonomije", kaže direktor u kompaniji "BlekRok", Roš Kojsterih.

Takođe, državna anketa objavljena u petak, koja je fokusirana na veća državna preduzeća, pokazala je peti mesec pada njihove aktivnosti u decembru, mada rast u sektoru usluga može da ublaži njihov uticaj na širu ekonomiju. Investitori su se takođe otarasili akcija uoči skorašnjeg isteka zabrane prodaje akcija velikim akcionarima listiranih kompanija, koja je uvedena posle berzanskog kraha prošlog leta.

"Pad cena akcija naveo je investitore na prodaju, a automatski prekid trgovanja izgleda da je samo povećao paniku, jer je likvidnost iznenada splasnula. To je nešto što dosad nismo iskusili. Bio je to stampedo", izjavio je strateg firme "Sinda sekjuritis", Gu Jongtao.

Ulagači su jutros zabrinuti i zbog toga što je kineska centralna banka fiksirala kurs juana prema dolaru na najnižem nivou u četiri i po godine. Prošle godine, juan je oslabio rekordnih 4,7 odsto prema dolaru, a mogućnost daljeg slabljenja kineske valute, čemu bi vlasti mogle da pribegnu kako bi podstakle izvoz, jedan je od rizika koji će pretiti tržištima cele godine, kažu analitičari.