Iako su neke od ovih pećina (kao Praja Nakon na Tajlandu) otvorene za posetioce, većina ovih čuda prirode je dostupna samo ekstremnim sportistima, avanturistima i istraživačima

Pećine oduvek kriju mnogo tajni. One koje vidite nisu filmski setovi postavljeni za snimanje bajki ili horor filmova. Ne, njih možete naći na najzabačenijim lokacijama Azije, Severne i Južne Amerike i Evrope, navodi Newsweek.rs.

Neke od njih formirale su se erozijom vode kroz krečnjačke stene. Druge pak, nastale su dejstvom morske vode.

Većina ovih čuda prirode je dostupna samo ekstremnim sportistima, avanturistima i istraživačima.

Kao što se može videti iz slika pred vama, ljudi koji istražuju ovakve prirodne raritete su dobro snabdeveni specijalnom opremom i uz njih se najčešće (srećom po nas) nalazi barem po jedan profesionalni fotograf.

1. Son Dong, Vijetnam
son-dong.jpg
Profimedia 

Pećina Son Dong je najveća poznata pećina na svetu. Prepuna je nebrojenih čuda, kao što su izolovani eko sistemi, geološke formacije, posebni autohtoni vremenski uslovi.

2. Rudnik Naika, Meksiko
pecina-rudnika-naika.jpg
Wikipedia 

Pećine rudnika Naika su mesto gde su pronađeni neki od najvećih kristala ikada viđenih. Posebna, Kristalna pećina, zatvorena je za javnost zbog dubine, toplote i drugih bezbednosnih pitanja. Ipak, mnogo fotografija je napravljeno kako bi se dokumentovale sve lepote ove pećine.

I da ne mislite kako je fotografija pred vama veličina šake: radi se o kristalu koji je visok preko 30 metara, što možete videti na raznim snimcima kao što je - ovaj:
kristalna-pecina.jpg
Profimedia 

3. Pećina glečera Vatnajokul, Island
vatnajokul-pecina.jpg
Profimedia 

Ova pećina smeštena je u najvećem glečeru Evrope.

Inače, ovakva čuda prirode nastaju zahvaljujući topljenju glečerske ledene vode, ali mogu biti veoma opasne po ljude, jer se glečeri inače stalno menjaju, tope i lome.

4. Glouvorms pećina, Novi Zeland
glouvorms-pecina.jpg
Profimedia 

Vaitomo glouvorm pećina je dom jedinstvenog insekta čiji prevod s engleskog doslovno znači "svetleći crv".
glouvorms-pecina.jpg
Profimedia 

Ovaj insekt pušta lepljive svetlucave niti sa vrha pećine kako bi namamio neoprezni plen.

5. Tam Lod pećina, Tajland
tam-lod-pecina.jpg
Profimedia 


Kroz ovu pećinu na severu Tajlanda protiče reka Nam Lang. Pećina je prepuna predivnih stalaktita i stalagmita, a pruža i prirodno sklonište hiljadama pacifičkih lastavica koje su se prilagodile da provedu deo života u ovoj pećini.

6. Mermerne pećine, Patagonija
mermerna-pecina.jpg
Profimedia 


Ove prirodne tvorevine poznate su po spektakularnim bojama i refleksiji koju pravi kombinacija tirkizne vode i belog mermera koji je deo "plafona" pećine. Zbog prelepih lukova, ove pećine su u narodu poznate i kao Granitne katedrale.

7. Kanjon Antelope, SAD
antelope-kanjon.jpg
Profimedia 

Čudo prirode u Arizoni nastajalo je hiljadama godina kroz udarce vetra i vode, zbog čega zidovi ove tvorevine izgledaju tako mekano i pretapaju se jedan u drugi.
antelope-kanjon.jpg
Profimedia 

Tokom sezone monsuna, ovaj deo planete može bez najave, iznenada postati smrtonosna klopka za turiste. Pogibija turista zabeležena je i u novijoj istoriji.

8. Pećina Praja Nakon, Tajland
praja-nakon-pecina.jpg
Profimedia 

Praja Nakon je bilo mesto na koje su, kroz istoriju ove zemlje, voleli da dolaze kraljevi, pre svega zbog čudne svetlosti u njoj. U sredini pećine je 1890. sagrađen paviljon za posetu kralja Čulalongkorna.

9. Pećina crvene frule, Kina
pecina-crvene-frule.jpg
Profimedia 

Već 1.200 godina u ovu pećinu koja se nalazi u pokrajini Guangci, organizovano dolaze posetioci. Pećina je dom za spektakuralne stalagmite i stalaktite, a dobila je ime po trsci koja raste unutar pećine, i od koje se mogu napraviti frule.

10. Čapada dijamantina, Brazil

Zemlja sambe ima pećine koje oduzimaju dah svetskim putnicima. Pećine se nalaze u okviru nacionalnog parka Čapada dijamantina koji se nalazi u brazilskoj državi Baija, u blizini grada Irakuara.
capada-dijamantinam.jpg
Thinkstock 

Ovaj grad koji je u Brazilu poznat i kao Grad pećina čuva u dubinama špilja dokaze o primitivnim ljudskim zajednicama i praistorijskoj umetnosti, navodi Newsweek.rs.
capada-dijamantina-pecina.jpg
Thinkstock 

Pročitajte još i:

Nikad nije kasno: Britanac u 95. godini napravio džez grupu (VIDEO)

Mudrost za kraj: Ovo su poslednje reči 10 istorijskih ličnosti

Neverovatno: U vozu zaboravila Stradivarijusa od 2.4 miliona dolara

King Kong je postojao: Evo zašto je izumro najveći majmun svih vremena (FOTO)

Preskupo znanje: Ovo su najneverovatniji napušteni naučni objekti na svetu (FOTO)