KO JE UBIO IGORA SERGUNA I MIHAILA LESINA: Čudne smrti najistaknutijih Putinovih saradnika
Rusko Ministarstvo obrane je pre tri dana saopštilo da je u 58. godini iznenada preminuo čelnik vojno-obaveštajne službe, odnosno, Glavne obaveštajne uprave Glavnog stožera vojske Ruske Federacije (GRU), general Igor Dimitijevič Sergun. U saopštenju ministarstva stoji da je general umro iznenada, ali nije naveden uzrok smrti.Smatra se da je vojna obaveštajna služba (GRU) najveća ruska obaveštajna mreža za "špijunažu u inostranstvu".Ukrajina je tvrdila, i još uvek tvrdi, da je GRU učestvovao u sukobima u "istočnoj Ukrajini", odnosno Donbasu, gde od aprila 2014. godine sigurnosne snage Kijeva vode kampanju protiv navodnih separatista.
General Sergun je bio na spisku ruskih zvaničnika kojima su uvedene sankcije zapadnih zemalja "zbog izazivanja i podsticanja sukoba u Ukrajini".Evropska unija je saopštila da je general Igor Sergun "odgovoran za aktivnosti službenika GRU u istočnoj Ukrajini".General Sergun je oficir s dugogodišnjim iskustvom, a kako prenose ruski mediji, diplomirao je na Vojnoj školi Suvorov u Moskvi, a služio u sovjetskoj vojsci od 1973. godine. Od 1998. kao pukovnik je služio kao vojni ataše Ruske Federacije u Tirani. Govorio je nekoliko stranih jezika i bio nagrađen s više državnih nagrada. Vodio je GRU od kraja 2011. godine, a Putin ga je u februaru prošle godine unapredio u čin general-pukovnika.
Međutim, Radio Eho Moskve, što su kasnije prenijeli i drugi ruski mediji, je javio da Sergun nije umro u Rusiji, nego Libanu. Ovu vest je prenela i američka privatna obavještajno-analitička agencija Stratfor.Prema službenoj verziji, Sergun je preminuo 3. januara u svojoj kući za odmor u Moskovskoj oblasti, od akutnog zastoja srca. Saopšteno je da bi uzrok smrti mogli biti umor i iscrpljenost. Međutim, analitičari Stratfora tvrde da je, prema njima poznatim izveštajima, Sergun umro 1. januara u Libanu.
Viši vojni analitičar Viktor Baranec je za Komsomolsku Pravdu izjavio da je general-pukovnik Igor Sergun živeo pod oznakom "tajnosti", ali otkriva nekoliko detalja koji bi možda mogli reći nešto više o prvom čoveku ruske vojno-obaveštajne službe."Kada sam u februaru i martu 2014. pisao knjigu o povratku Krima Rusiji i malo poznatim aspektima rada "zelenih ljudi" na poluostrvu, ruski ministar obrane, Sergej Šojgu mi je rekao: "Svakako dajte ga rukopis pročita general Sergun, jer on zna puno detalja i neće dopustiti da pogrešite u opisu skrivenih strana "Krimskog proleća". Tako sam i učinio. Tri nedelje kasnij general Sergun me je pozvao na, kako je on to nazvao, "književnu raspravu". Moj rukopis je ležao na stolu ispred njega.
"Nigde nećete naći "proširenu" biografiju general-pukovnika Igora Dimitrijeviča Serguna ili neke zanimljive podatke o njegovom radu na raznim pozicijama. Njegova služba otadžbini je čvrsto skrivena i klasifikovana kao "tajna". Najviše što možete saznati o njegovoj biografiji je ono što je objavljeno na internet stranici Ministarstva obrane Rusije", zaključuje Viktor Baranec.
Nedavno je, također iznenada, umro i Mihail Lesin (57), bivši viši pomoćnik ruskog predsednika Vladimira Putina. Ruski Pogled je tada kratko izvestio da je Lesin, bivši šef "Gazprom-Media Holdinga" umro 3. Decembra od srčanog udara u Vašingtonu, a da je sahranjen u Los Anđelesu u krugu najuže porodice. Mihail Lesin je pronađen je mrtav u luksuznom hotelu u Vašingtonu.
Osim što je bio ministar za štampu od 1999. do 2004. godine, od 2004. do 2009. je bio savetnik ruskog predsednika za medije, a pomogao je da se utemelji danas svetski poznati ruski televizijski kanal RT. Od oktobra 2013. Do decembra 2014. bio je direktor i predsednik uprave "Gazprom-Media Holdinga".Putin je tada izrazio saučešće porodici i rodbini svog bivšeg savetnika i izjavio da "ceni ogroman doprinos Mihaila Lesina u stvaranju savremenih ruskih medija".
(Altermainstreaminfo)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega