Nacistički firer nije bio u bunkeru u Berlinu 30. aprila 1945, već je tada stradao njegov dvojnik. On je pobegao uŠpaniju, a zatim preko Kanarskih ostrva stigao u Argentinu, tvrdi obaveštajac Bob Baer

Vođa Trećeg rajha i jedan od najvećih zlotvora u istoriji Adolf Hitler nije se ubio u podzemnom bunkeru 30. aprila 1945. godine, kako se tvrdi više od 70 godina, već je smrt lažirao, a zatim pobegao na Kanarska ostrva i na kraju u Argentinu, tvrdi bivši dugogodišnji operativac Centralne obaveštajne agencije (CIA) Bob Baer.

On kaže da su on i tim istraživača, sa kojima je radio dokumentarac „Lov na Hitlera“, taj zaključak doneli proučavajući dokumenta američkog Federalnog istražnog biroa (FBI).

Bez dokaza

- Tvrdnje o Hitlerovoj smrti koje su nam pričane su laž. Ako se pogledaju dokumenta FBI, jasno je da treba sprovesti novu istragu. I zato mi ponovo ispitujemo istoriju, jer su nas učili da je jasno i dokazano da je Hitler stradao u bunkeru. Međutim, što smo dublje istraživali, bilo nam je sve jasnije da ne postoje nikakvi dokazi da se sve desilo onako kako se tvrdilo. Lagali su narod jer nisu želeli da žive u strahu - kaže Baer.

Kako tvrdi dugogodišnji operativac CIA, a sada analitičar CNN, nacističkom fireru bilo je lako da lažira smrt.
- Leš koji su sovjetski vojnici našli bio je 12 centimetara niži od Hitlera i imao je manju lobanju. Upravo to je jedan od razloga što na jednom mestu u dokumentima od 700 stranica piše: „Američki vojni zvaničnici u Nemačkoj nisu locirali Hitlerovo telo, niti postoji bilo kakav pouzdani dokaz da je Hitler mrtav“ - kaže Baer.

Preživeo rat

Jedan od Baerovih saradnika bio je advokat i istražitelj Ujedinjenih nacija Džon Sensič, koji je bio glavni istražitelj u slučaju Haškog tribunala protiv Slobodana Miloševića.
- Ranije sam mislio da su teorije zavere o tome da je Hitler lažirao smrt besmislica. Međutim, nakon što sam proučio 700 strana dokumenata FBI i obišao sva mesta preko kojih je Firer mogao da pobegne, ubeđen sam da je on preživeo rat. Iz dokumenata je poznato da su i Adolf Hitler i Eva Braun imali dvojnike. Ako bi neko lažirao mesto zločina, to bi bio savršen metod. Prihvaćena tvrdnja o samoubistvu vrlo je nesigurna - tvrdi Sensič.

Leševi nestali

On kaže da je veliki problem to što su leševi nestali pre nego što su američki i britanski zvaničnici mogli da ih provere.
- U jednom od tajnih dokumenata i šef FBI Džej Edgar Huver tvrdi da ne postoji nikakav dokaz da je Hitler mrtav - kaže Sensič.

Baer i on su otkrili mrežu tunela koja bi omogućila vođi Trećeg rajha da stigne do aerodroma „Tempelhof“. Kako veruju, odatle je mogao da otputuje do fašističke Španije, a zatim do Kanarskih ostrva, pa na kraju do Argentine, gde je imao dovoljno bogatih saradnika da živi u luksuzu i planira povratak.

Baerova istraga nije prva koja je navodno iznela dokaze da je jedan od najvećih monstruma u istoriji preživeo Drugi svetski rat, jer se slične teorije pojavljuju od 1945. godine.
- Zastrašujuća realnost je da je krajem rata Adolf Hitler pobegao iz Nemačke i nastavio da živi u Argentini, gde su mu se pridružili i Martin Borman i Hajnrih Miler. Ne postoje forenzički dokazi da su zaista Hitler i Eva Braun stradali u bunkeru, niti je iko bio svedok te smrti. Osim toga, DNK ispitivanje pokazalo je da je čuvena „Hitlerova lobanja“, koja se čuvala u Moskvi decenijama, pripadala ženi mlađoj od 40 godina, a ne muškarcu - tvrde Džerard Vilijams i Sajmon Dansten u knjizi „Sivi vuk: Bekstvo Adolfa Hitlera“.

Kako oni navode, još 1947. agencije Asošijejted pres i Rojters objavile su svedočenje pilota Petera Baumgarta o tome kako je prevezao Hitlera, Evu Braun i njenog brata Hermana Fegelajna iz Berlina, ali da je to svedočenje ignorisano.
- Saveznicima je bilo od ključne važnosti da Hitlera demonstrativno proglase mrtvim. Staljin nije verovao da je on mrtav i na konferenciji u Potsdamu 17. jula 1945. insistirao je na tome da je verovatno pobegao u Španiju ili Argentinu. Staljinov čovek od poverenja maršal Georgij Žukov 6. avgusta 1945. rekao je: „Nismo našli leš koji bi mogao da bude Hitlerov.“ General Dvajt Ajzenhauer javno je 12. oktobra 1945. izjavio da se pretpostavlja da je vođa Trećeg rajha mrtav, ali da ne postoji dokaz da je to istina - tvrde Vilijams i Dansten.

Život u hacijendi

Oni tvrde da su za to znali i zapadnonemački političari, ali da im je bilo važno da se to prećuti. Kako navode, čak i lokaciju Adolfa Ajhmana su znali osam godina pre nego što ga je Mosad 1960. uhvatio u Argentini.
- Ako je Ajhmanovo hapšenje bilo blamaža zapadnih zemalja, lako je zamisliti šta bi se dogodilo da se otkrilo da su živi Hitler, Borman i Miler. Međutim, svet je tada bio opasno mesto sa dve suprotstavljene nuklearne sile i to je omogućilo nacističkom vođi da živi u miru i bez straha da će biti pronađen. Posle 17 godina skrivanja i života u hacijendi „San Ramon“, on je preminuo 13. februara 1962. u 73. godini.

Osporene teze

Većina istoričara osporava ove tvrdnje, a jedan od najcenjenijih istraživača tog perioda Gaj Volters kaže da je reč o „potpunim glupostima“.
- Ove tvrdnje su najgora vrsta treš istorije koja se zasniva na sumnjivim drugorazrednim izvorima. Teoriju da je Hitler preživeo odbacuju i istoričari i obaveštajci koji su ispitivali tu mogućnost. Autori bi trebalo da se stide jer barataju potpunim besmislicama. Reč je o fantaziji bez ikakvog utemeljenja. Previše je dokaza da je Hitler mrtav. Bilo je mnogo ljudi u bunkeru i nemoguće je da bi svi oni mogli da žive u laži tokom svih ispitivanja koja su preživeli po dolasku saveznika. Osim toga, Hitlerova psihologija ne bi mu dozvolila da mirno živi u Argentini posle potpunog poraza - rekao je Volters.

Osveta Srbima
SKRIVENI RAJH UNIŠTIO JUGOSLAVIJU

Iza rušenja SFR Jugoslavije devedesetih godina stajao je podzemni Rajh, objavio je Dejv Emori 2001.
- Program Rajha započet je obnovom hrvatskog nacionalizma, ali i nacionalizma u Bosni i Hercegovini. Na sve to Nemačka je imala najveći uticaj. Franjo Tuđman je još 1987. posetio Berlin, gde je ugovoreno odvajanje Hrvatske od Jugoslavije. U tom periodu Hrvatska je dobila dve milijarde dolara od malteških vitezova. Tada je došlo do vaskrsenja ustaštva, fašističkog pokreta koji je u Drugom svetskom ratu bio blizak Hitleru - kaže Emori.

Na sličan način je, kako navodi, rađeno i u BiH, gde su podgrejana sećanja na nacističku Handžar diviziju, ali i na Kosovu i u Makedoniji.

„Javno dobro“
„MAJN KAMPF“ PONOVO U KNJIŽARAMA

Prvi put od Drugog svetskog rata, knjiga Adolfa Hitlera „Majn kampf“ (Moja borba) ponovo se od petka našla na policama nemačkih knjižara. Nemačka južna pokrajina Bavarska, u čijem su vlasništvu od 1945. bila autorska prava nad Hitlerovim političkim manifestom, dosad nije dozvoljavala ponovna štampanja knjige iz poštovanja prema žrtvama nacizma. Od 1. januara ove godine, međutim, ta knjiga postala je javno dobro. Hitler je „Majn kampf“ napisao 1924. dok je bio u zatvoru u Bavarskoj. U njoj kombinuje elemente autobiografije sa stavovima o arijevskoj „rasnoj čistoti“, mržnje prema Jevrejima i protivljenja komunizmu.

Neverovatno
PREDVIDEO SMRT U BUNKERU

Krajem avgusta 1943. dr Aleksander Laudon, holandski ambasador u Vašingtonu, rekao je da su nacistički lideri shvatili da će izgubiti rat i da se pripremaju da postanu tajna organizacija. Njihov cilj više nije pobeda u ovom sukobu, već priprema za sledeći veliki rat - napisao je novinar Kurt Rajs još 1944.

On je tada najavio da će Adolf Hitler stradati u nekom od svojih bunkera i da njegovo telo neće nikad biti pronađeno, što će „podzemlje“ iskoristiti da od njega vremenom napravi heroja.