Oko 2.000 Poljaka, prema procenama organizatora, izašlo je na ulice poljske prestonice u "Marš Enta", na poziv nekoliko ekoloških organizacija, noseći nacionalne i zastave Evropske unije.

U protestni pohod centrom Varšave izašle su danas stotine Poljaka, među njima i Enti iz Tolkinovog "Gospodara prstenova", zbog planirane obimne seče drva u poljskom delu poslednje evropske prašume, Bjalovješkoj prašumi, koju su najavile nove poljske vlasti.

Na čelu povorke istaknut je veliki transparent s natpisom "Još prašuma nije umrla", što je parafraza prvih reči poljske himne.

protest-u-poljskoj-2.jpg
Foto: Ap Jan 2016

"Enti će odbraniti Poljsku", "Enta za predsednika" poručili su demonstranti, od kojih su se mnogi prerušili u to mistično oživelo rastinje iz epske fantastike "Gospodara prstenova" Džona Tolkina. Uz Ente, kao duhovite branioce Bjalovješke prašume, poslednjeg tako velikog ostatka šuma koje su nekada pokrivale celu Evropu, u pohodu protiv seče drva pojavili su se demonstranti prerušeni u veverice, rode i druge životinje.

Pod parolom "Nije bilo vas, bila je šuma", demonstranti zahtevaju od premijerke Beate Šidlo da povuče dozvolu da limiti za seču budu pet puta veći nego do sada, što znači da će iz Bjalovješke šume u narednih deset godina moći da poseku 317.800 kubnih metara drva umesto 63.400 kubika koliko je bio desetogodišnji limit do sada. "Pravdanje seče brigom za šumu je najobičnije licemerje i laganje ljudi. Iza toga stoje isključivo ekonomski razlozi, ali narodno blago ne može da se preračunava na novac", kazala je Katažina Jagelo iz poljske podružnice međunarodne ekološke organizacije Grinpis.

protest-u-poljskoj-3.jpg
Foto: AP

Ministarstvo životne sredine uvereno je da su u poslednjem tako velikom netaknutom šumskom kompleksu ipak potrebne intervencije čoveka, dok ekolozi upozoravaju da je poljsko-beloruska Bjalovješka prašuma dragocena i da predstavlja blago i evropske i svetske prirodne riznice upravo zato što je pošteđena aktivnosti čoveka.

Prašuma, upisana zbog bogatstva flore i faune i u svetsku baštinu pod zaštitom UNESKO, obuhvata oko 1.500 kvadratnih kilometara na granici Poljske i Belorusije, od čega je 42 odsto zaštićenog rezervata na poljskoj teritoriji. Upravo u Bjalovješkoj prašumi obnovljena je vrsta evropskih bizona, gotovo izumrla 1923. godine. Od 12 tih divljih bikova iz zooloških vrtova i zverinjaka, njegova populacija danas broji 5.200 evropskih bizona na celom svetu. U Bjalovješkoj prašumi, na poljskoj strani, na slobodi živi preko 500 jedinki.