IGRANKA: SAD ukinule sankcije Iranu, pa mu za dan uvele nove!
Tako se na listi američkih sankcija našlo 11 iranskih kompanija i pojedinaca povezanih s vojnim programom zemlje koji Zapad ocenjuje kao sporan. Zasad je otkriveno da je njima blokiran pristup američkom bankarskom sistemu, ali nije saopšteno šta će kaznene mere još obuhvatiti. Te vesti iz Vašingtona usledile su kao hladan tuš za zvanični Teheran, i to nakon euforije zbog ukidanja ekonomskih sankcija jer je Iran ispunio uslove iz sporazuma potpisanog sa svetskim silama koji treba da spreči razvoj iranskog nuklearnog naoružanja, ali još nije bilo reakcija iz te zemlje.
Inače, ukidanje ekonomskih sankcija iz Amerike, koje je kasnije sledila i Evropska unija, naišlo je na veliko oduševljenje zvaničnika Irana. Oni su to nazvali istorijskim uspehom svoje zemlje.
- Mi Iranci pružili smo ruku svetu kao znak prijateljstva, a ostavljajući iza sebe neprijateljstva, sumnjičavosti i zavere. Otvaramo novo poglavlje u odnosima Irana sa svetom - izjavio je iranski predsednik Hasan Rohani, istakavši da su u roku od samo nekoliko sati nakon primene nuklearnog sporazuma i ukidanja sankcija razne banke otvorile 1.000 kreditnih linija.
S druge strane, sporazum Irana i svetskih sila izazvao je i žestoke reakcije pojedinih zemalja, posebno Saudijske Arabije i Izraela. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu naveo je da ukidanje sankcije i pružanje mogućnosti otvaranja Irana prema svetu može da bude kobna greška administracije Baraka Obame.
- Sporazum neće sprečiti Teheran da proizvede nuklearno oružje, a ukidanje sankcija samo će omogućiti Iranu da dodatno podrži militante u regionu preko kojih ratuje, uključujući libansku proiransku paravojnu organizaciju Hezbolah - istakao je Netanjahu i dodao da je politika Izraela bila i biće da ne dopusti Iranu da dođe do nuklearnog oružja.
Slične reakcije usledile su i iz Saudijske Arabije, u koju je Iran odlučio da pošalje posrednika kako bi se strasti između dve zemlje stišale, pogotovo nakon što su Saudijci početkom januara pogubili šiitskog sveštenika. To je žestoko pogodilo Iran, koja je pretežno šiitska zemlja, za razliku od sunitske Saudijske Arabije.
Razmenili zatvorenike
AMERIKANCI OSLOBOĐENI IZ IRANSKIH ZATVORA
Amerika i Iran su se u sklopu novog sporazuma o ukidanju ekonomskih sankcija islamskoj zemlji dogovorili i o međusobnoj razmeni zatvorenika. U skladu s tim je avion koji je prevozio američke državljane, zarobljene u Iranu uglavnom pod optužbama da su špijuni, poleteo iz Teherana ka Švajcarskoj. U njemu je troje od četvoro zatvorenih Amerikanaca u Iranu. Obelodanjeno je da se ne zna kakva je sudbina Nosratolaha Hosravija-Rodsarija, za kog nije objavljeno ni kad ni pod kojim je uslovima uhapšen u Iranu.
O sankcijama
SPORAN NUKLEARNI PROGRAM
Iranski nuklearni program pokrenut je pedesetih godina u saradnji sa SAD
Saradnja je trajala sve do 1979, odnosno iranske revolucije
Tada su Amerikanci s pojedinim evropskim državama prekinuli saradnju s Iranom
Neposredno nakon revolucije i tokom rata protiv Iraka program je zaustavljen po naređenju Ajatolaha Homeinija
Do njegovog ponovnog pokretanja došlo je tek sredinom devedesetih
Tada je s Rusijom potpisan sporazum o završetku gradnje nuklearnog reaktora Bušehr
Odmah nakon potpisivanja tog ugovora Iran je postao napadima sa Zapada
U tome su prednjačile SAD i Izrael
Propagandnom ratu Iran bio je izložen uprkos analizama CIA i Mosada da Iran ne razvija nuklearno oružje
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)