Ruski predsednik Vladimir Putin verovatno je lično odobrio ubistvo špijuna Aleksandra Litvinjenka, navodi se u izveštaju istrage britanskih vlasti.

Prema nalazima iz istrage, "Rusija je imala više motiva da ubije Litvinjenka", a zeleno svetlo za ubistvo je navodno dao i prvi čovek FSB Nikolaj Patrušev.

Kako je naveo sudija Robert Oven, koji je rukovodio istragom, Dmitrij Kovutin i Andrej Lugovoj su otrovali Litvinjenka radioaktivnim polonijumom radeći na osnovu nečije naredbe. Osim toga, ističe se da raniji navodi da je Litvinjenko ubijen po naredbi mafijaških krugova nisu neverovatni, ali da nisu podržani dokazima.

Izveštaj je objavljen skoro deset godina od ubistva bivšeg špijuna KGB i FSB, koji je prebegao iz Rusije u London i postao saradnik britanskih obaveštajnih službi.

Litvinjenko, koji je pobegao u London 2000. godine i postao oštar kritičar Putina, umro je pošto je popio čaj sa radioaktivnom supstancom polonijum-210 u hotelu u Londonu.

Nova istraga njegove smrti počela je u januaru 2015. godine.

Pre nego što je umro, Litvinjenko je optužio Putina da je naredio njegovo ubistvo. Te tvrdnje je Kremlj opovrgao.

Da je Litvinjenko ubijen po Putinovom nalogu tvrdio je i advokat njegove udovice Ben Emerson. Emerson je rekao da je Litvinjenko "identifikovan kao neprijatelj države koji je morao biti likvidiran" zbog toga što je hteo da otkrije veze između Putina i organizovanog kriminala.

Ovaj slučaj pogoršao je odnose Londona i Moskve, što je dodatno eskaliralo ekonomskim sankcijama Zapada Rusiji zbog situacije na istoku Ukrajine.

Istraga Litvinjenkove smrti stajala je u mestu nekoliko godina zbog toga što britanske vlasti nisu želele da otkriju tajne obaveštajne dokaze.

Sporna istraga

Pojedini analitičari ističu da je u izveštaju britanske istrage sporno to što se u njemu koristi reč - "verovatno." Naime, kako ističu teško je zamisliti da neko izlazi sa ozbiljnim optužbama na račun bilo kog čoveka, a pogotovo na račun nekog šefa države, a gde je jedan od glavnih argumenata - "verovatno".

Ovo će kako tvrde sigurno ponovo dovesti do zatezanja odnosa između Moskve i Londona a mnogi očekuju i zvaničnu reakciju ruskih vlasti.

Odgovor Moskve

Rusija ne prihvata odluku britanskog suda o smrti bivšeg pripadnika ruskog FSB Aleksandra Litvinjenka jer je time narušen princip pretpostavke nevinosti, preneli su RIA Novosti.

"Rusija ne prihvata nikakvu odluku suda jer su se koristili dokazi prima facie, odnosno dokazi koji su neophodni da bi slučaj postojao. Drugim rečima, narušen je princip pretpostavke nevinosti koji je izveden na nivo međunarodnih odnosa“, rekao je izvor.

Takođe, isti izvor tvrdi da će ova istraga dovesti do "ozbiljnih posledice u odnosima Londona i Moskve".

Oglasilo se i Ministarstvo spoljnih poslova Rusije rekavši da je odluka britanskog suda politička i bacila senku na odnose Velike Britanije i Rusije.

(B92/EPK)