Ukoliko projekat otvorenih granica pukne zbog migranata, to će najviše koštati građane bivše SFRJ, upozorio Lajčak

BANJALUKA/AMSTERDAM - Migrantska kriza ozbiljno je dovela u pitanje Šengenski sporazum, a zatvaranje granica najviše bi pogodilo zapadni Balkan, rekao je Miroslav Lajčak, ministar spoljnih poslova Slovačke.
- Kad god nemamo strategiju na evropskom nivou, zemlje donose odluke same za sebe, što može dovesti do situacije da šengen nestane - rekao je on.

Inače, juče su se u Amsterdamu sastali ministri unutrašnjih poslova EU i zatražili od Grčke da uloži veće napore da zaštiti spoljne granice EU i kontroliše priliv izbeglica, a neki su zapretili Atini da će biti isključena iz šengena. Austrijska ministarka unutrašnjih poslova Johana Mikl-Lajtner rekla je da ako se ništa ne bude promenilo, šengensku među treba pomeriti u pravcu centralne Evrope.

Najoštrija poruka stigla je od vlade Belgije, koja je poručila da Grčka zbog slabe zaštite granica treba da se suoči sa sankcijama EU.

S druge strane, evropski komesar za migracije Dimitris Avramopulos izjavio je da EU mora da učini sve da zaštiti šengen nije ugrožen.

Koliko je situacija sa migrantskom krizom izmakla kontroli pokazuje i jučerašnji incident na grčko-makedonskoj granici, gde se dogodila pljačka u kojoj je jedan pakistanski migrant ubijen, a dvoje povređeno.

Nacističke metode u
BRITANIJI AZILANTE TERAJU DA NOSE NARUKVICE

Tražioci azila u gradu Kardifu u Britaniji pravo na smeštaj i hranu imaju isključivo ako nose crvene, srebrne ili plave narukvice. Kako kažu, to što su dužni da nose obeležja, podseća ih na slučaj sa Jevrejima u nacističkoj Nemačkoj tokom Drugog svetskog rata. Inače, nakon žestoke osude javnosti, vlasti u Kardifu su odustale od takve prakse.