Nova poljska evroskeptična vlada ponovo je otvorila već završenu istragu avionske nesreće iz aprila 2010. godine da proveri da li je Rusija umešana u pad aviona u kojem su poginuli predsednik Leh Kačinjski i 95 članova visoke državne i vojne delegacije i posade aviona.

Avion je pao u pokušaju sletanja na vojni aerodrom u Smolensku na zapadu Rusije u gustoj magli. Poljski ministar odbrane Antoni Maćerevič, uz brata blizanca pokojnog predsednika, lidera poljske vladajuće stranke Pravo i Pravda Jaroslava Kačinjskog, najglasniji zagovornik teorije zavere da je na Kačinjskog izvršen atentat po nalogu Kremlja, poverio je danas novoj potkomisiji s 21 članom da ponovo otvori istragu.

"Sakrivane su osnovne činjenice i osnovne informacije koje bitno menjaju pogled na događaj", optužio je ministar prethodnu liberalnu vladu da nije želela da se otkrije istina i ponovio tezu da se Tupoljev 154 poljskog predsednika raspao još 15 do 18 metara iznad zemlja a ne po udaru o drveće i tlo kako su konstatovale i ruska i poljska istraga.

"Duboko sam uveren da će nas bez obzira na ishod, pošto nijedna od teza nije unapred data na osnovu činjenica koje imamo, nova istraga približiti istini i dati materijal vojnom i cilivnom tužilaštvu da osudi odgovorne za tu strašnu tragediju", kazao je Maćerevič koji je novu komisiju predstavio delu porodica žrtava avionske nesreće.

Državna istraga u Poljskoj zvanično zatvorena u vreme vlada tadašnjeg premijera Donald Tuska zaključkulia je da je glavni uzrok nesreće to što su piloti, žureći da predsednik stigne na komemoraciju streljanim oficirima u Katinsku šumu, pokušali da slete po nemogućim vremenskim uslovima na slabo opremljeni vojni aerodrom u Smolensku, dok kontrolori leta iz straha od diplomatskog skandala nisu zato zabranili sletanje nadajući se da će piloti sami uvideti da je nemoguće. Poljska premijerka Beata Šidlo izjavila je danas, međutim, da se ne zna šta se zaista desilo.

"Katastrofa u Smolensku mora da se konačno objasni. I dalje se ne zna šta su zaista bili uzroci i zato je osnivanje potkomisije nužno", kazala je danas poljska premijerka. Svakog 10. u mesecu tokom ovih šest godina bivši premijer Jaroslav Kačinjski izvodio je stotine svojih pristalica pred Predsedničku palatu u Varšavi da zahtevaju da se ponovo otvori istraga i da vlasti priznaju da je Kačinjski ubijen u atentatu jer je navodno bio neugodan za Rusiju pošto je zahtevao oštar kurs Evropske unije prema Moskvi.

Kao krivci za nesreću redovno su na transparentima demonstranata optuživani ruski predsednik Vladimir Putin i tadašnji poljski premijer, sada predsednik Evropskog saveta Donald Tusk. Činjenicu da je Rusija preuzela istragu nesreće na svom tlu u skladu sa međunarodnim propisima i običajima demonstranti su tumačili kao izdaju domovine i prepuštanje Rusima da zataškaju dokaze.