Vlade Velike Britanije i Švedske odbacile su danas odluku panela Ujedinjenih nacija da je osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž "nezakonito pritvoren".

Britanska vlada je navela da će osporiti izveštaj panela, preneo je AFP. To ništa ne menja, mi u potpunosti odbacujemo bilo koju tvrdnju da je Džulijan Asanž žrtva arbitrarnog pritvora, navedeno je u saopštenju britanske vlade. Velika Britanija je već napomenula UN da će i formalno osporiti zaključke radne grupe, stoji u saopštenju. Stokholm je, takođe, odbacio zaključke panela UN da je osnivač Vikiliksa "nezakonito pritvoren".

Švedska vlada je saopštila da je Asanž sam izabrao da ostane u ambasadi Ekvadora, gde se nalazi od 2012. godine, preneo je Rojters. Švedske vlasti nemaju kontrolu o njegovoj odluci da ostane u ambasadi Ekvadora, navedeno je u saopštenju, u kome se dodaje da je on slobodan da je napusti u bilo kom trenutku. Švedsko Tužilaštvo navelo je da poziv UN da Asanž bude oslobođen i da mu bude izvršena kompenzacija "nema formalni uticaj na tekuće istrage prema švedskom zakonu", preneo je AP.

Prema rečima portparolke Tužilaštva Karin Rosander, tužilac koji je odgovoran za Asanžov slučaj je na putu i još nije dao izjavu. Panel UN objavio je odluku da je osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž "arbitrarno pritvoren" i pozvala na njegovo oslobađanje. Radna grupa UN pozvala je Britaniju i Švedsku da "okončaju njegovo lišavanje slobode", ocenjujući da se mora poštovati "fizički integritet i sloboda kretanja" Džulijana Asanža.

Panel, sastavljen od petorice eksperata, saopštio je da bi London i Stokholm trebalo Asanžu da nadokandu štete. Asanž je Radnoj grupi UN u septembru 2014. podneo tužbu protiv Švedske, Velike Britanije zbog odluke o arbitrarnom pritvoru zbog koje ne može da napusti ambasadu Ekvadora, a da ne bude uhašen. Asanž (44) je našao utočište u ambasadi Ekvadora u Londonu u junu 2012. kako bi izbegao izručenje Švedskoj, gde ga traže radi ispitivanja zbog optužbi da je počinio silovanje 2010, koje on poriče.

On kaže da strahuje da će ga Švedska izručiti Sjedinjenim Američkim Državama, gde bi mogao da se nađe na sudu zbog objavljivanja poverljivih vojnih i diplomatskih dokumenata putem Vikiliksa, jednog od najvećih odavanja informacija u istoriji SAD. Ekvador i Švedska su, posle šestomesečnih pregovora, prošlog meseca postigli sporazum u skladu sa kojim bi Asanž mogao da bude podvrgnut ispitivanju, navodi britanska agencija.