U čak 12 američkih saveznih država glasa za pretendente za kandidate za predsednika

Glasa se u Alabami, Arkanzasu, Koloradu, Džordžiji, Masačusetsu, Minesoti, Oklahomi, Tenesiju, Teksasu, Vermontu i Virdžiji, a dodatno se održavaju i republikanski izbori u Aljasci i Vajomingu.

Danas će se verovatno iskristalisati ko će biti predsednički kandidati Republikanske partije i Demokratske stranke, ali to ćemo znati tek sutra, kad budu objavljeni rezultati.

Šta je na kocki?

Za demokrate je današnji dan preloman ispit za vermutskog senatora Bernija Sandersa, kog je partijska rivalka Hilari Klinton potukla u subotu u Južnoj Karolini. Glasaće 865 delegata, što je više od trećine od 2.383 potrebnih da bi se obezbedila nominacija. Sanders loše stoji sa "superdelegatima" - partijskim zvaničnicima koji glasaju odvojeno od javnog glasanja. Klintonova vodi sa 544:85 i dominira u Teksasu, Džordžiji i Virdžiniji.

Na republikanskoj strani glasa 595 delegata, gotovo polovina od 1.237 potrebnih za osvajanje nominacije. Najveća država koja glasa je Teksas sa 155 delegata, a tu su i Džordžija sa 76 and Tenesi sa 58 delegata.

Donald Tramp je obezbedio 82 delegata, a njegovi rivali Marko Rubio i Ted Kruz kaskaju daleko za njim. Kruz, senator iz Teksasa, mogao bi dobro da prođe ako pobedi u toj državi. Ipak, istraživanja pokazuju da će Tramp slaviti u 10 od 11 država - u Minesoti ima prednost od 67 odsto, a u Tenesiju 96 odsto.

Šta kažu ankete?

Poslednja anketa koju su radili CNN/ORC pokazuje da u demokratskom taboru Klintonova vodi ispred Sandersa sa 55:38 odsto.

Kod republikanaca Tramp vodi sa 49 odsto ispred Rubija (16 odsto) i Kruza (15 odsto).

ankete-predizbori-sad.jpg
Printscreen RT 

Kad će se znati?

Glasačka mesta biće zatvorena u 19:00 po lokalnom vremenu (sa izuzetkom Arkanzasa, gde se zatvaraju pola sata kasnije), a prvi rezultati znaće se nekih sat vremena kasnije. Rezultati iz većine država biće poznati u 03:00 ujutro po srednjoevropskom vremenu, to jest u 04:00 po srpskom.

Koja država je najvažnija?

U oba tabora najvažniji je Teksas, gde će se republikanci boriti za podršku 155 delegata, a demokrati 252 delegata. Po broju delegata slede Džordžija, Tenesi i Alabama.

Šta posle super utorka?

Sledeći predizbori za obe partije su u subotu 5. marta u Kanzasu, Luizijani i Nebraski, a za republikance još u Kentakiju i Mejnu. Predizbori se nastavljaju do jula, kada na stranačkim konvencijama biti izabrani stranački kandidati za predsednika SAD. Tada počinje i prava izborna trka za novog šefa države, koji će se birati 8. novembra.

Šta već brine Hilari Klinton?

Ne samo to što Donald Tramp s lakoćom pobeđuje stranačke rivale, nego i to što ima status favorita dosadašnjih predizbora u celini. Nema sumnje da će ona pokušati da ga predestavi kao ženomrsca, rasistu i neprijatelja radničke klase, smatraju analitičari. Ipak, Tramp zna da pridobije biračko telo, tako da će trka biti neizvesna.

(RT)