Lider konzervativne Nove demokratije nije uspeo da sastavi vladu. Prema pravilima, mandat za formiranje vlade sada će biti poveren drugoj stranci po broju glasova, radikalnoj Sirizi

ATINA - Lider konzervativne Nove demokratije Antonis Samaras, kome je predsednik Grčke Karolos Papuljas poverio mandat za formiranje koalicione vlade, nije uspeo da za to privoli stranke koje se protive oštrim merama štednje na koje Atinu primoravaju međunarodni kreditori i obavestio je šefa države da mu vraća mandat.

Prema pravilima, mandat za formiranje vlade sada će biti poveren drugoj stranci po broju osvojenih glasova, odnosno koaliciji radikalnih levih snaga Siriza. Pobednik izbora bila je Nova demokratija sa 18,85 glasova, Siriza je osvojila 16,78 glasova, a PASOK je treći sa 13,18 odsto glasova.

"Učinio sam sve što sam mogao da dođem do rezultata, ali to je bilo nemoguće", rekao je sinoć Samaras u televizijskom obraćanju, pošto je prvi dan posle izbora proveo u sastancima za vođama drugih stranaka, sa svakim pojedinačno."Obavestio sam šefa države Karolosa Papuljasa o tome i vratio mu mandat", rekao je 60-godišnji lider Nove demokratije.

Lider koalicije radikalnih levih snaga Siriza, Aleksis Cipras saopštio je danas ranije da je njegova stranka odbila predlog lidera Nove demokratije Antonisa Samarasa o formiranju koalicione vlade.

Samarasa je odbila još i mala stranka Demokratska levica, dok nacionalistička stranka Nezavisni Grci i Grčka komunistička partija nisu ni htele da razgovaraju s njim.

Desničarska stranka Nezavisni Grci osvojila je 10,6 odsto glasova i 33 mesta u parlamentu, Grčka komunistička partija (KKE) 8,48 odsto ili 26 mandata, ultradesničarska Zlatna zora 6,97 odsto ili 21 poslanički mandat i Demokratska levica 6,1 odsto ili 19 mesta u parlamentu.

Trećeplasirani PASOK, koji je ranije bio u koaliciji sa Novom demokratijom, saglasio se da sarađuje sa Novom demokratijom, ali pod uslovom da na to pristanu i levičarske partije. Posle neuspeha Samarasa da oformi vladu, predsednik Papuljas će sutra u 13 sati pozvati Aleksisa Ciprasa i daće mu rok od tri dana da formira koalicionu vladu.

Cipras je rekao da će nastojati da stvori koaliciju levičarskih partija koje će odbaciti uslove pod kojima je Grčka dobila dva paketa međunarodne finansijske pomoći, nazvavši te uslove "varvarskim"."Iscrpećemo sve mogućnosti da dođemo do sporazuma, pre svega sa levičarskim snagama" i formiramo vladu, rekao je danas Cipras.

U Grčkoj, zahvaćenoj recesijom još od 2008. godine, dve najveće stranke koje bi formirale koaliciju radi primene sporazuma sa međunarodnim kreditorima - Nova demokratija i PASOK, nisu juče na izborima uspele da osvoje većinu od ukupno 300 mesta u parlamentu."To je najgori mogući scenario jer je Grčka u opasnosti od političke paralize, sa veoma negativnim implikacijama po ostatak evrozone ukoliko se ta zemlja nađe pred napuštanjem bloka", izjavio je analitičar "Benk of Amerika Meril Linč", Atanasios Vamvakidis.

Predsednik grčkog parlamenta Filipos Petsalnikos je nešto ranije upozorio da je zemlja "u kritičnoj situaciji" nakon što su na izborima pobedile stranke koje se protive uslovima pod kojima su Evropska unija i Međunarodni monetarni fond Grčkoj odobrili finansijsku pomoć.

Grčki predsednik Karolos Papuljas danas je poverio mandat za formiranje koalicione vlade lideru Nove demokratije Antonisu Samarasu čija stranka je osvojila najviše mandata ali ne i većinu na parlamentarnim izborima.Samaras je imao tri dana da formira vladajuću koaliciju.

Pošto u tome nije uspeo, mandat će biti poveren drugoj, a zatim trećoj stranci po broju osvojenih glasova, odnosno koaliciji radikalnih levih snaga Siriza i PASOK-u, koji će takođe na raspolaganju imati tri dana.
Sva tri lidera ranije su izjavila da ne veruju da će biti formirana koalicija. U tom slučaju Papuljas će ih pozvati na zajednički sastanak i od njih tražiti da formiraju vladu nacionalnog jedinstva. Ukoliko svi dogovori propadnu Grčku očekuju novi izbori u junu.

Na jučerašnjim parlamentarnim izborima, Nova demokratija je osvojila 18,85 glasova i 108 od 300 mesta u pralamentu, dok su stranke koje se protive oštrim merama štednje na koju Grčku primoravaju međunarodni kreditori osvojile oko 50 odsto glasova, preneo je AP.

Samaras podržava mere štednje ali je juče pozvao na neke izmene u vladinom programu.Siriza je osvojila 16,78 odsto glasova ili 52 mesta u parlamentu a Svegrčki socijalistički pokret PASOK 13,18 odsto glasova i 41 poslanički mandat.

Desničarska stranka Nezavisni Grči osvojila je 10,6 odsto glasova i 33 mesta u parlamentu, Grčka komunistička partija (KKE) 8,48 odsto ili 26 mandata, ultradesničarska Zlatna zora 6,97 odsto ili 21 poslanički mandat i Demokratska levica 6,1 odsto ili 19 mesta u parlamentu, preneo je Rojters.