Prosečne temperature u severnoj hemisferi prošle nedelje su prvi put u istoriji prešle granicu od 2 stepena Celzijusa iznad ‘normalnih’.

Radi se o prekretnici nakon koje će globalno zagrevanje vrlo verovatno postati opasno po čitavo čovečanstvo. U ovom trenutku ne postoji nijedna veća pretnja dugoročnom opstanku ljudi na Zemlji.

Na prošlogodišnjem UN-ovom klimatskom skupu u Parizu zajednički cilj svih okupljenih bio je upravo da zadrže globalno zagrevanje na nivou manjem od 2 stepena Celzijusa iznad predindustrijskih vrednosti. Prošle nedelja, taj cilj je postao nedostižan.

Zabrinjavajući je podatak da je za promenu od samo 1 stepena trebalo da prođe više od sto godina - od početka industrijske revolucije do oktobra prošle godine.

Širom Zemlje, temperature u februaru ove godine bile su između 1,15 i 1,40 stepeni više od dugoročnog proseka, što je čak 1,60 do 1,85 stepeni više od predindustrijskih vrednosti.

Globalne temperature porasle su za 0,4 stupnja u proteklih pet meseci, dok su u februaru porasle za 0,2 stepena u odnosu na januar. Ovde se radi o porastu u odnosu na dugoročne prosečne temperature, a ne o uobičajenom porastu temperature između dva meseca.

via GIPHY

Prvi put u istoriji, u nekim delovima planete Zemlje nije bilo zime. Delovi Arktika bili su više od 16 stepeni topliji od uobičajene temperature za februar. U Sjedinjenim Američkim Državama zabeležena je najtoplija zima u ikada, a temperature u Evropi bile su ili najtoplije otkad postoje merenja, ili jednako tople kao prethodni maksimum.

Čak je i jedan od najglasnijih skeptika kada je reč o globalnom zagrevanju, bivši NASA-in naučnik Roj Spenser na svom blogu priznao kako je bilo otopljenja.

Izgledno je da se nalazimo u središtu dekade naglog uzleta globalnog zatopljenja, koje bi moglo da pokrene seriju domino efekata s dugoročnim posledicama.

(Jutarnji)