Korporacije koje su uspešno sprovele internacionalnu ekspanziju efikasno funkcionišu na metanacionalnom nivou - one ne samo da stvaraju velike količine novca, već istovremeno menjaju i definiciju "globalne supersile"

Sa početkom 21. veka, svet je definitivno upao u doba metanacionalnosti - kompanije koje su uspešno sprovele internacionalnu ekspanziju efikasno funkcionišu na metanacionalnom nivou, odnosno ne pripadaju ni jednoj državi, piše Newsweek.rs.

Termin metanacionalno skovali su eksperti za biznis strategije Iv Doz, Hoze Santos i Piter Vilijamson u knjizi objavljenoj 2001. godine. Metanacionalne korporacije su one koje su sve one koje su odstupile od tradicionalnog "što je dobro za državu, dobro je i za kompaniju, i obratno". Danas, presecanje državnih žila kukavica postalo je uobičajeni "biznis".

Ove kompanije najčešće stacioniraju bazu svog poslovanja, fabrike, osoblje i bnakovne račune na lokacijama sa mnoštvom resursa i manjkom propisa. One najrazvijenije postavljaju menadžment u jednu, finansije u drugu, administraciju u treću i "hardver" u četvrtu zemlju.

image.jpg
AP Vol Strit 


Neke od najvećih američkih firmi kao što je Majkrosoft drže bilione neoporezovanih dolara na ofšor računima sa kojih novac najčešće ide dalje u švajcarske banke, Luksemburg, Singapur ili na Kajmanska ostrva.

Neki eksperti nazvali su ovaj novac "bezdržavnim prihodom".

Fenomen metanacionalnih kompanija ne samo da proizvodi veliki količine novca, on istovremeno uzdrmava i definiciju "globalne supersile". Veliki broj eksperata smatra da neka od međunarodnih korporacija vrlo lako može preuzeti od SAD ulogu vodeće svetske sile.

Iako deluje neverovatno, treba imati u vidu da BDP Epla prevazilazi nivo BDP-a dve trećine svetskih zemalja. Deset najvećih banaka danas kontrolišu oko 50 odsto svetskog novca.

image.jpg
Reuters, Švajcarski Franci 


Svet ulazi u novu eru u kojoj najmoćniji princip nije suverenitet već "ponuda-potražnja".

Najvažnije pitanje sada jeste hoće li biznis otići još dalje i evoluirati sa nadnacionalnog na virtualni? Neki misle da hoće. Baladži Srinivasan iz kompanije Andersen Horovic smatra da Silikonska dolina postaje moćnija od Vol Strita i čak same američke vlade i to čini stvarajući društvo izvan društva, odnosno društvo koje vodi tehnologija.

Metanacionalne kompanije vode se samo jednim pravilom - uvek postoji neko mesto na kojem će profit biti veći, okruženje prijateljskije i prilike šire. Taj princip pomogao je metanacionalnim kompanijama i korporacijama da prerastu svoje prvobitne gazde - državu.
image.jpg
Reuters, Blekrok Korporacija 


Ovo je 25 najmoćnijih korporacija na svetu i njihov godišnji prihod u milijardama dolara:

1. Walmart - 486
2. Exxonmobil - 269
3. Royal Dutch Shell - 265
4. Apple - 234
5. Glencore - 221
6. Samsung - 163
7. Amazon - 107
8. Microsoft - 95
9. Nestle - 93
10. Alphabet - 75
11. UBER - 62.5
12. Huawei - 60
13. Vodafone - 60
14. Anheuser-Busch Inbev - 47
15. Maersk - 40
16. Goldman Sachs - 34
17. Halliburton - 31
18. Accenture - 31
19. Mc Donald's - 25
20. Emirates - 24
21. Facebook - 18
22. Alibaba - 12
23. Blackrock - 11
24. Mc Kinsey & Company - 8
25. Twitter - 2.2

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Uprkos bačenih 500 miliona dolara: Amerika ponovo obučava sirijske pobunjenike

Genetičari zapanjeni: ​U Kini pronađen mitski zlatni konj

Zemlja oko koje se otima 6 sila: Ova država je strateški centar Afrike

Zli blizanac pšenice: Ova biljka je trovala čovečanstvo vekovima (FOTO)

Albanija i Grčka posle 70 godina dogovorile prekid ratnog stanja