AMERIČKI EKSPERTI: Evropljani nesposobni, SAD da povežu sve tajne službe država EU
KELN - Među američkim ekspertima za tajne službe to je bila neka vrsta javne tajne, ali otkako su se dogodili napadi u Briselu o tome se diskutuje i javno u američkim medijima, preneo je Dojče vele.
Reč je o nesposobnosti Evropljana da se pobrinu za sopstvenu bezbednost, ocenjuju oni. Najnoviji teroristički napadi u Belgiji mogli bi da oslabe evropsku bezbednost i da dodatno pojačaju strah od grešaka tajnih službi, piše "Njujork tajms".
U pogledu rastućeg međunarodnog terorizma, ugledni list, kao i mnogi drugi mediji zaključuje da će Evropa dugoročno ostati ranjiva. To se vidi po tome što policiji i tajnim službama, uprkos grozničavim aktivnostima nakon napada u Parizu, nije pošlo za rukom da osujete napade u Briselu. Belgijske preopterećene tajne službe" ne mogu više da pruže otpor duboko ukorenjenoj terorističkoj mreži", navodi njujorški list.
Belgija se u tekstu u "Njujork tajmsu" označava kao "najbogatija pala država na svetu". Jedan od najviđenijih američkih eksperata za bezbednost Dejvid Ignjatius u "Vašington postu" je proširio zajedljive kritike na račun svih evropskih zemalja.
Brisel je "na šokantan način pokazao nefunkcionalnost Evrope u odnosu na sopstvenu bezbednost", zaključio je on. Najnoviji napadi su pokazali da još postoje rupe u saradnji evropskih tajnih službi", konstatuje Karl Hvenmark Nilson iz trusta mozgova Brukings u razgovoru za DW.
Među njima ne postoji sveobuhvatna razmena informacija", zaključuje on i kritkuje rivalstvo među tajnim službama", čak i unutar pojedinih država. Poverenje Amerikanaca u evropske tajne službe nije nikada bilo veliko, izuzimajući Francusku i Veliku Britaniju.
"Nemačke tajne službe jesu takođe kompetentne", piše Dejvid Ignjatius, ali dodaje da zbog nedostatka podrške politike i javnosti ne mogu da iskažu svoju snagu.
Drugim evropskim zemljama SAD veruju vrlo malo ili im uopšte ne veruju, dodaje on.
Mnogi američki eksperti vide samo jedno rešenje: tajne službe moraju da se oproste od uobraženosti i sujete.
Potreban nam je rigorozan način rada kada je reč o razmeni tajnih podataka", kaže Nilson. Trenutno slabašnu saradnju evropskih službi on poredi sa rivalstvom i nesaradnjom CIA i FBI pre napada na Njujork i Vašington 11. septembra 2001.
Doduše američki mediji ne pripisuju krivicu samo Evropljanima. Najdublji razlog je, po Nilsonu, propast koalicije kojom je trebalo džihadiste držati pod kontrolom a koju je predvodila SAD".
On bi takođe želeo da tajne službe tešnje sarađuju i u tom smislu smatra da SAD treba da preuzmu vodeću ulogu kako bi povezale sve tajne službe".
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA