Francuske mašinovođe, nastavnici i kontrolori avio-saobraćaja stupili su danas u generalni štrajk, odbijajući reformu radne nedelje od 35 sati i izmenu drugih propisa na tržištu rada.

Ovde možete uživo da pratite šta se događa u Parizu:

https://www.rt.com/on-air/anti-labor-protests-protests/

Na protestima protiv reformi tržišta rada širom Francuske je danas u Nantu i Renu na zapadu zemlje došlo do sukoba demonstranata i policije, dok je na protestima u Parizu uhapšeno deset ljudi, saopštila je francuska policija.

Policija je u Parizu bacala suzavac na štrajkače. Demonstranti u Nantu pokušali su da upadnu u gradsku skupštinu, koju su gađali farbom i kamenicama.

Studentske organizacije i sindikati radnika takođe su se pridružili protestima širom Francuske, pozivajući socijalističku vladu da odbaci predloženi zakon, koji će, kako tvrde, naštetiti zaštiti prava radnika.

Najavljeno je da štrajk neće pogoditi pariški aerodrom "Šarl de Gol", ali je oko 20 odsto letova sa pariškog aerodroma "Orli" otkazano. Takođe će biti zatvoreno više desetine škola, ali i pojedine bolnice i državne televizije. Državna železnička kompanija SNCF je upozorila na poremećaje u nacionalnom i regionalnom železničkom saobraćaju, dodajući da međunarodne linije prema Londonu i Briselu neće biti pogođene štrajkom.

Ajfelov toranj je danas zatvoren, a kompanija koja upravlja tornjem je saopštila da nema dovoljno radnika za njegovo otvaranje.

Vlada u Parizu i preduzeća tvrde da će reforme pomoći ekonomiji, pošto će olakšati kompanijama zapošljavanje i otpuštanje radnika. Predlogom vlade se tehnički zadržava 35-časovna radna nedelja, ali se kompanijama dozvoljava da organizuju alternativno radno vreme, što bi podrazumevalo radnu nedelju u trajanju do 48 sati ili rad od 12 sati dnevno. U vanrednim okolnostima, zaposleni bi, prema predlogu vlade, mogli raditi i do 60 sati nedeljno.

Stopa nezaposlenosti u Francuskoj je oko deset odsto, prenosi agencija AP.


(Tanjug)