NOVI BILANS SUKOBA U NAGORNO-KARABAHU: 30 mrtvih vojnika, ranjenih na sve strane
Predsednik Jermenije Serž Sargsjan izjavio je večeras da je poginulo najmanje 18 jermenskih vojnika.
"Na našoj strani poginulo je 18 vojnika i oko 35 je ranjeno", rekao je Sargsjan u telelvizijskom obraćanju, ne precirizajući da li su to pripadnici redovne vojske Jermenije ili Nagorno-Karabaha koje podržava vlast u Jerevanu. Azerbejdžan je ranije danas saopštio da je najmanje 12 azerbejdžanskih vojnika poginulo i da je oboren jedan vojni helikopter.
"Najmanje 12 azerbejdžanskih vojnika je poginulo u borbi, a jermenske snage su oborile i jedan vojni helikopter", saopštilo je azerbejdžansko Ministarstvo odbrane i dodalo da je njihova vojska preuzela kontrolu "nad jednim selom i dva strateška brda" u Nagorno-Karabahu.
Ministarstvo je navelo da su azerbejdžanske snage uništile šest jermenskih tenkova i 15 njihovih artiljerijskih položaja. Vlasti Nagorno-Karabaha saopštile su da je dečak od 12 godina ubijen i još dvoje dece ranjeno kada je raketa azerbejdžanskih snaga pogodila jedno selo u toj oblasti. Tamošnje vlasti su ocenile današnje sukobe kao najgore od 1994. kada je završen rat.
Žestoki sukobi između azerbejdžanskih i jermenskih snaga izbili su u noći između petka i subote i nastavljeni su tokom dana duž linije razdvajanja separatističke oblasti Nagorno-Karabah. Jermenija i Azerbejdžan redovno se međusobno optužuju za kršenje primirja. Te dve zemlje se decenijama bore oko Nagorno-Karabaha, oblasti s većinskim jermenskim stanovništvom koja je tokom sovjetske ere pripojena Azerbejdžanu.
U ratu za kontrolu nad Nagorno-Karabahom između 1988. i 1994. poginulo je 30.000 ljudi, a više stotina hiljada je izbeglo. Primirje je potpisano 1994. godine, ali se Baku i Jerevan nisu dogovorili o pravnom statusu sporne oblasti koja je i dalje zvanično u sastavu Azerbejdžana.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti