Banka izgubila dve milijarde dolara!
VAŠINGTON - Bahati bankari.
Najsnažnija američka banka Dž. P. Morgan šokirala je svet kada je objavila svoj gubitak od čak dve milijarde dolara. On je nastao krajem marta zbog rizičnih trgovina finansijskim derivatima iz portfolija namenjenom zaštiti od rizika koje banka preuzima sa sopstvenim novcem.
Ironično je to što je Dž. P. Morgan 2008. bila jedna od retkih banaka koja je izbegla tešku krizu jer nije preduzimala neproverene poslovne korake, a sada je pred finansijskim kolapsom.
Nakon obelodanjivanja informacije o lošem poslovanju zabeležen je pad vrednosti akcija Dž. P. Morgana za sedam odsto. To je pokrenulo padove deonica drugih banaka i velike gubitke u elektronskom poslovanju.
- Sada je jasno da je strategija koju smo preduzeli bila neefikasna, osetljiva i bez učinka. Priznaćemo grešku, popravićemo situaciju i nastavićemo dalje - rekao je direktor banke Džejmi Dejmon.
Ipak, ekonomski stručnjak Mark Vilijams, koji je radio za američke Federalne rezerve, upozorava da bi poreski obveznici ipak trebalo da se pripaze.
- Poreski obveznici su ti koji na kraju moraju iz dugova da izvlače banke koje se smatraju previše bitnim da bi se dozvolilo njihovo propadanje, a Dž. P. Morgan je jedna od njih. Ostaje pitanje kako je tako važna banka, koja bi trebalo da bude primer drugima, mogla sebi da dozvoli ovako nešto - rekao je Vilijams.
Ogroman gubitak Dž. P. Morgana odmah se odrazio na slabljenje elektronskog poslovanja drugih banaka u SAD - Goldman Saša, Siti grupe i Američke banke - a krizu su osetile i evropske banke. Barkliz, Dojče banka, Santader i BNP Pariba već su zabeležile gubitke od oko dva odsto po akciji. Najveći pad, od 2,4 odsto, zabeležila je Kredi agrikol banka. Pored toga, bankarski indeks evrozone, STOKS Jurop 600, potonuo je za 1,7 odsto.
Ispaštaće buduće generacije!
Ekonomski stručnjak profesor Mlađen Kovačević rekao je za Kurir da je propast Dž. P. Morgana rezultat ekstremnog neoliberalizma, koji je otpočeo još 2007. godine, i da je bankarski sistem SAD uveliko van kontrole.
- Kada se nekoj jakoj banci desi tako nešto, svi se zapanje, onda država reaguje da pokrije gubitak i sve ide ispočetka. I sada će to uraditi Obamina administracija jer ne sme da dozvoli da ovaj skandal bude još veći. Amerika će se opet zadužiti emitovanjem hartija od vrednosti, ali to ne može da ide u beskonačnost. Buduće generacije će mnogo ispaštati - objasnio je Kovačević.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)