U prvom izveštaju Evropske komisije o primeni sporazuma Evropske unije i Turske od 18. marta za smanjenje priliva migranata se navodi da je ostvaren dobar napredak, ali je potrebno više resursa i posvećenosti kako bi se na održiv način sprovodilo vraćanje migranata iz Grčke u Tursku, kao i direktni transfer sirijskih izbeglica iz Turske u Evropu

"Komisija će 4. maja objaviti svoj treći izveštaj o napretku Turske na polju vizne liberalizacije i, ako Turska preduzme neophodne mere da bi ispunila preostale uslove, uz izveštaj će biti objavljen i zvanični predlog da se Turska stavi na listu zemalja čijim građanima nije potrebna viza za EU", navodi se u izveštaju EK.

Komisija nije navela koliko od 72 uslova za viznu liberalizaciju Turska još treba da ispuni, ali je ukazala na nekoliko područja na kojima još ima posla.

U izveštaju se navodi da su među problematičnim područjima zastoj u obradi zahteva za azil, omogućavanje zakonskog pristupa tržištu rada za sve izbeglice, pooštravanje viznih uslova za zemlje sa visokim rizikom od migracija, preduzimanje neophodnih koraka za poštovanje osnovnih ljudskih prava i okončanje diskriminacije protiv građana članice EU Kipra, koju zvanična Atina ne priznaje.

EK je takođe apelovala na Tursku da unapredi readmisiju građana te zemlje i državljana trećih zemalja iz svih članica EU, kako bi se od 1. juna Sporazum EU i Turske o readmisiji u potpunosti poštovao.

Premijer Turske Ahmet Davutoglu je juče rekao da Ankara ispunjava sve uslove sporazuma sa EU od marta i da će, ako Evropa ne ispuni svoj deo dogovora, Turska prestati da ispunjava preuzete obaveze.

Predsednik Komisije Žan-Klod Junker je posle sastanka sa Davutogluom sinoć u Strazburu istakao da kriterijumi za viznu liberalizaciju neće biti ublaženi.

Da bi stupio na snagu, predlog uvođenja bezviznog režima za Tursku treba da odobri većina članica EU i većina poslanika Evropskog parlamenta. Taj predlog se smatra kontroverznim u Nemačkoj i Francuskoj, gde se mnogi plaše da će doći do velikog priliva turskih migranata, iako im uvođenje bezviznog režima ne bi omogućilo rad niti boravak duži od tri meseca u EU.