Ulmer Munster je najviša crkva na svetu, ali ima probleme sa korozijom. Međutim, nju ne uzrokuju hemijski elementi na vrhu njenog veličanstvenog tornja nego muškarci koji prečesto mokre po zidovima u podnožju.

"Ulažemo milione u obnovu tornja, a istovremeno su nam kameni zidovi nagriženi na dnu", kaže pastorka te impresivne luteranske crkve Tabea Frej.

"Želudac mi se grči od ljutnje što nema poštovanja prema bilo čemu. Peščanik nam otpada. Slojevi debeli nekoliko centimetara su uništeni", govori Frej za agenciju DPA.

Krivce na nemačkom nazivaju "vildpinklerima" - onima koji uriniraju u javnosti. Obično "napadaju" kada padne mrak i posle nekoliko piva. Odaberu mračne delove crkve i nakon dugogodišnjeg "delovanja", so i kiselina iz njihovog urina uzima danak na crkvenim zidovima iz 14. veka.

Daleko od toga da je Ulm jedini grad koji ima taj problem. "Muškarci obeležavaju svoju teritoriju", kaže Volfgang Behman iz nemačkog saveza urologa. Tu naviku opisuje kao "rudimentalno ponašanje" koje ispliva pod uticajem alkohola.

Glavni majstor obnove ulmske crkve Majkl Hilbert objašnjava da povećanje količine nitrata u sedimentnom kamenu peščaniku izaziva urušavanje. "Svi mogu videti ćoškove pocrnele od urina, a kada Sunce ogreje smrdi do nebesa", rekao je Hilbert.

Temelji crkve u Ulmu, ponosu toga grada na jugozapadu Nemačke, položeni su 1377. godine. Punih pola veka kasnije 1890., dodat je poslednji detalj na vrhu tornja. Sa 161,5 metara Ulmer Munster najviša je crkva kod hrišćana.

Hilbert se bavi ovim poslom tri godine i ponekad uhvati nekog prestupnika na delu. "Tvrde da ne mogu da se uzdrže, ili su pijani pa postanu agresivni", kaže.

Ulmske vlasti su nedavno udvostručile kaznu za uriniranje po crkvi i ona sada iznosi 100 evra. Njihove kolege u Kelnu štetočine koje uhvate da mokre po slavnoj katedrali kažnjavaju sa 150 evra, ali za ostale crkve u gradu tarifa je niža, 120 evra.

U Manizu su imali sličan problem - tamo je "vildpinklerima" omiljena meta bila gradska većnica. Zato su njene zidove premazali posebnom bojom koja mokraću prska nazad po cipelama.
Ali to ne bi upalilo u Ulmu. "Ti industrijski premazi su ovde beskorisni. Peščnik je toliko porozan da bi bilo više štete nego koristi", rekao je Hilbert.

Tabea Frej smatra da bi grad umesto toga trebalo da osigura besplatne javne toalete. "To bio odgovor za sve turističke destinacije poput Ulma". Iako je ljuta zbog štete nanete njenoj voljenoj crkvi, Frej pokazuje i pomirljivu stranu. "Mi smo evangelisti, mi ne pretimo večnim prokletstvom", rekla je.

(Jutarnji)