Kina planira da u Južno kinesko more postavi flotu plutajućih nuklearnih reaktora kako bi obezbedila energiju za gomilanje vojske u spornim vodama. Osim bezbednosti, ovog puta je ozbiljno ugrožena i životna sredina

Kineski pohod na Južno kinesko more napravio je još jedan veliki i moćan korak - plan za postavljanje flote plutajućih nuklearnih elektrana je postavljen i ukoliko se ostvari Kina će raspolagati dovoljnom količinom električne energije da zadovolji potrebe velikih vojnih baza, piše Newsweek.rs.

Iako plutajuće nuklearne elektrane nisu nova ideja, njihova upotreba u Južnom kineskom moru - tajfunskom žarištu uzdrmanom i sve intenzivnijim terotorijalnim sporovima - zabrinjava ne samo bezbednosne eksperte, već i ekologe.
image.jpg
Reuters 


Kineski državni mediji saopštili su da Peking namerava da izgradi čak 20 reaktora kako bi napajao nepristupačna, udaljena ostrva. Na taj način, omogućiće se i veća eksploatacija nafte u ovom predelu, kao i pretvaranje veštačkih ili prirodnih, jedva naseljenih ostrva u vojne ispostave.

Kompanija "China Shipbuilding Industry Corp. (CSIC)" koja je zadužena za projekat, već privodi prvi reaktor kraju.

image.jpg
Reuters 


Eksperti za nuklearnu energiju smatraju da će reaktori koje Kina planira da postavi ujedno napajati napredne radarske i antiraketne sisteme i služiti kao vrsta odvraćanja od napada, jer niko nije spreman da napadne i rizikuje nezapamćenu nuklearnu katastrofu na moru.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Elektronski rat: Ovaj ruski sistem će "prizemljiti" najnaprednije borbene avione

Stara preko 500 godina: Ovo je najstarija sačuvana srpska narodna pesma

Deset poslova koje digitalizacija ugrožava: Da li je vaš među njima?

Atlete i polubogovi: Evo kako su se sportisti spremali za Olimpijadu u antičkoj Grčkoj

Ove rečenice nikako nemojte reći svom detetu