Veliki ššumski požžar koji već sedam dana hara, u dodatno se prošširio noššen vrućim, suvim vetrovima kroz kanadsku pokrajinu Albertu, prisilivšši na evakuaciju radnike koji rade na vađenju naftonosnog peska.

Požar besni već sedam dana i zahvatio je dvostruko veću teritoriju i prerasta u najgoru prirodnu katastrofu u istoriji Kanade, a zvaničnici strahuju da bi vatrena stihija mogla trajati mesecima, upozorivši da je situacija u tom regionu, poznatom po naftnom pesku, nepredvidiva i opasna.

Usled vetrova, požar se kasno sinoć proširio istočno od grada Fort Mekmari u kojem je izbio u prošlu nedelju, a skoro svih 25.000 ljudi koji su ostali zarobljeni na severnim obodima konačno su napustili grad, avionom ili u konvojima vozila. Fort Mekmari, koji se nalazi u središtu područja naftnog peska u Kanade, gde je vatra progutala 1.600 kuća i drugih objekata, evakuisano je više od 80.000 ljudi.

"Požar je i dalje velikih razmera i izvan je kontrole", rekao je ministar za javnu bezbednost Ralf Gudejl, a vatrogasci kažu da su se temperature popele na 28 stepeni Celzijusa i vreme otežžava borbu s požžarom.

"Požar je i dalje velikih razmera i izvan je kontrole", rekao je ministar za javnu bezbednost Ralf Gudejl, a nadležni kažu da plamen raspiruju niska vlažnost, visoke temperature koje dostižu 30 Celzijusovih stepeni i jaki vetrovi jačine od 40 kilometara na sat po šumama i šipražju osušenim usled dvomesečne suše.

kanada-alberta-pozar.jpg
AP 

Teško savladiv požar udvostručio je razmere za samo jedan dan, zahvativši više od 200.000 hektara do ponoći i nastavivši da se dalje širi, saopštila je sinoć Služba za vanredne situacije u Alberti.

"Uslovi za širenje požara ostaju ekstremni", navodi se u saopštenju.

Direktor Vatrogasne službe u Alberti Čed Morison rekao je da je jedina dobra vest to što vetar širi požar dalje od Fort Mekmarija i postrojenja za proizvodnju nafte. Istovremeno, raste zabrinutost zbog posledica požara na naftnu industriju, ključnu za ekonomiju regiona.