Izlazak Velike Britanije iz Evrope mogao bi da dovede do rata, rekao je Dejvid Kameron.

On zastupa mišljenje da je Evropska unija pomogla u ujedinjavanju zemalja koje su decenijama ratovale, navode mediji delove njegovog govora.

"Možemo li biti sigurni da su mir i stabilnost našeg kontinenta bez tračka sumnje? Je li to rizik koji smo spremni da preuzmemo? Ne želim na brzinu da donosim zaključke. Istina je ovakva - ono što se događa u našem susedstvu važno je za Veliku Britaniju. To je bilo tako 1914, 1940. ili 1989. godine. A ako stvari u Evropi krenu krivim putem, nemojmo se pretvarati da možemo biti imuni na posledice", istakao je Kameron.

"U nacionalom je interesu Velike Britanije da održi zajednički cilj u Evropi kako bismo izbegli buduće sukobe između evropskih zemalja", rekao je i istakao: "A za to je nužno da Velika Britanija ostane članica".
"Svaki put kada okrenemo leđa Europi, pre ili kasnije požalimo", rekao je. "Ili mi utičemo na Evropu ili ona na nas.

— Sky News (@SkyNews) May 9, 2016

Unutar EU Britanija je uticajnija u svetu, utvrdio je suprotno tvrdnjama zagovornika izlaska da bi britanski uticaj u svetu bio veći kada bi izašla iz bloka.

U današnjoj međunarodnoj situaciji bitna je što tešnja moguća saradnja sa susedima, rekao je i podsjetio da je takvo stajalište bilo i premijera Vinstona Čerčila posle Drugog svetskog rata kada je gorljivo zagovarao približavanje zapadne Evrope, slobodnu trgovinu i osniavnje trajnih evropskih institucija kako stari kontinent više nikad ne bi prolivao krv.

britanska-i-zastava-eu.jpg
Reuters 10 Nov 2015 

Britanci 23. juna odlučuju na referendumu o ulasku ili izlasku iz EU, a prema anketama još ni jedna strana nema ozbiljniju prednost.

S Kameronom se donekle slaže i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, koji tvrdi kako će referendum o Breksitu imati nemerljive posledice na kooperaciju u Evropi.
"Apsolutno ne želim da spekulišem o posledicama jer sam uveren da će Britanci doneti razumnu odluku", kazao je Junker.

(Agencije)