Iako svet još od Drugog svetskog rata bruji o atomskoj bombi niko ne zna kakav je pravi odnos snaga. Svet je krcat nuklearnim oružjem u kojem i dalje prednjače Rusija i Amerika, koje imaju dovoljno razornog oružja da unište svet nekoliko puta.

U istorijskom sporazumu, posle dve godine pregovora, Iran i šest svetskih sila 2015. godine su potpisale dogovor koji je odredio budućnost iranskog nuklearnog programa. Ekonomske sankcije Ujedinjenih Nacija su podignute, a stroga nuklearna ograničenja stupila su na snagu.
bojeva-glava-profimedia.jpg
Profimedia 

Predsednik SAD Barak Obama (koji pred kraj mandata pakuje kofere za selidbu iz Bele kuće) pozdravio je sporazum, međutim i pored Irana, u svetu ostaje ogromna količina nuklearnog oružja.

Amerika je 2010. godine u svom posedu imala oko 5.000 bombi, a procenjeno je da ih sada ima oko 2.000, što je drastično manje od 30.000, koliko ih je imala 60-ih godina, u jeku Hladnog rata. Slično situacija je i na istoku, sa Rusijom, koja trenutno poseduje oko 4.500 aktivnih i 7.000 rezervnih nuklearnih glava.
nuklearna-proba-profimedia.jpg
Profimedia 

Pored Amerikanaca i Rusa, kao nuklearne sile ističu se Francuska, Britanija i Kina sa više od 100 nuklearnih bombi, a u stopu ih prate Izrael, Indija i Pakistan sa između 50 i 100 nuklearnih bojevih glava.

(WEF)