ENGLESKI AKADEMIK ZA KURIR: Obama i Putin neka ćute, samo Britanci glasaju!
U Britaniji vlada atmosfera u kojoj je pedeset odsto građana za ostanak, dok je druga polovina saglasna da ova zemlja treba da napusti evropsku zajednicu
Vrlo je teško napraviti prognozu ishoda referenduma na kome će se građani izjasniti da li žele da ostanu u Evropskoj uniji, posebno kad smo svesni istraživanja prema kojima je narod veoma polarizovan, kaže u intervjuu za Kurir Toni Travers, profesor Londonske škole ekonomije.
- U Britaniji vlada atmosfera u kojoj je pedeset odsto građana za ostanak, dok je druga polovina saglasna da ova zemlja treba da napusti evropsku zajednicu.
Nedavno je London doživeo veliku tragediju s poslanicom Džo Koks. Da li je ovaj slučaj doprineo da se svest nekih građana možda promeni?
- Ubistvo poslanice koja se zalagala za ostanak u zajednici jeste poremetio svest svih nas. Međutim, statistički posmatrano, situacija je nepromenjena, druga polovina Britanaca smatra da je za zemlju bolje da nije deo EU.
Predsednik Rusije Vladimir Putin nedavno je izjavio da britanski premijer referendumom „ucenjuje Evropu“. Šta mislite o ovoj rečenici?
- Referendum se tiče isključivo Britanije i njenih građana. Zato je mešanje, u ovom slučaju i ruskog predsednika, nepotrebno. Podjednako kao i predsednika SAD Baraka Obame, koji takođe savetuje. Građani će odlučiti, njihovi komentari su suvišni.
Ukoliko se desi da tih 50 odsto koji su za napuštanje EU poraste na 51, šta to znači za Britaniju?
- Evropska unija bi otcepljenjem Britanije izgubila mnogo, dok bi Engleska u ekonomsko-finansijskom smislu bila na gubitku.
Primera radi, da li bi to uticalo na zemlje kao što je Srbija, koja još nije deo EU?
- Verujem da bi, s obzirom na to da je Velika Britanija kao ogromna zemlja bila i najvažnija članica EU, i samim tim se postavlja pitanje daljeg razvijanja ove zajednice.
JAKA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Znate koja ptica se popne orlu, pa ga kljuca stalno?