I konji dobili oklope za NATO samit u Čikagu
ČIKAGO - Dan uoči NATO samita u gradu Baraka Obame, čikaška policija "trenira strogoću" za doček antiNATO demonstranata, a protokol Bele kuće sprema se da ugosti lidere Alijanse.
Lideri NATO okupiće se u konferencijskom centru "Mekormak", a za 65 delegacija pripremljen je detaljan plan i program - od sletanja na aerodrom "Čikago O'Hara", do formalnih večera za različite "grupe" učesnika.
Bilo da lideri doleću privatnim ili komercijalnim letom, dočekivaće ih - naravno na crvenom tepihu - visoki zvaničnici američke vojske i Stejt departmenta, a specijalni tim baviće se prevozom vozila pod pratnjom kroz Čikago.
Na listi zadataka protokola ovog skupa je i "milion sitnica", kao što je postavljanje zastava. Obezbeđeno je, naime, deset kompleta, sa ukupno 700 zastava koje moraju biti postavljene na istoj visini i jednako usmerene - udesno u odnosu na zastavu zemlje domaćina, SAD.
Prva dama Mišel Obama organizovaće nekoliko društvenih događaja za supruge učesnika samita. Planirano je da one ispune vreme posetom muzejima, turama u kojima će razgledati arhitekturu Čikaga, ali i šoping turama.
Tokom samita, svi gosti i njihova pratnja biće gosti zvaničnih večera, a detaljan plan sedenja odobren je u Beloj kući - a zasnovan je na rangu gosta i abecednom redu.
U nedelju, američki predsednik će ugostiti NATO lidere na radnoj večeri na stadionu fudbalskog tima "Čikago bers", lideri zemalja partnera i supruge večeraće istovremeno u Prirodnjačkom muzeju, večera za ministre spoljnih poslova biće organizovana u čuvenom gradskom Planetarijumu iz 1930. godine, a za ministre odbrane - u Kulturnom centru Čikaga.
Gosti samita - bilo da su na radnom sastanku ili obroku - biće potpuno nedostupni za anti-NATO demonstrante koji su već započeli okupljanja u Čikagu, pošto će između njih biti fizička "zona bezbednosti", uz hiljade čikaških policajaca, poznatih po politici "čvrste ruke".
Policija je dobila opremu vrednu oko milion dolara da bi se uspešno izborila sa protestima. Policajci će biti zaštićeni štitnicima za lice, uz šlemove i gas maske, a oklope su dobili i policijski konji.
Policija je nabavila i dve akustične naprave dugog dometa koje se mogu koristiti kao "zvučni topovi" za razbijanje mase. Kritičari upozoravaju da ti zvučni topovi mogu da oštete sluh - mada portparol policije tvrdi da će biti korišćeni isključivo za obaveštavanje okupljenih.
Mnogi od 12.000 čikaških policajaca su prošli obuku za kontrolisanje mase, a vatrogasci - kako da bezbedno udalje demonstrante sa mostova i drugih lokacija.
Obezbeđenje će voditi američka tajna služba, a oko mesta događaja formirana je zona bezbednosti - pa će demosntranti moći najbliže da dopru nekoliko blokova od mesta zbivanja.
Po nalogu tajne službe, oko zone će biti postavljene visoke, metalne ograde koje je nemoguće preskočiti i koje su otporne na "bacanje tečnosti", dok će dva prometna autoputa koja prolaze tik pored mesta održavanja samita kod jezera Mičigen, biti zatvorena za saobraćaj. Neće saobraćati ni avioni ni brodovi.
Čikago, inače, ima dugu istoriju uličnih protesta, od nasilnih nemira radnika na Hejmarketu u 19. veku, do krvavih sukoba policije i demonstranata protiv rata u Vijetnamu tokom Demokratske konvencije 1968. godine i protesta protiv rata u Iraku 2003. godine.
Bivši gradonačelnik Ričard Deli, koji je često oštro reagovao na proteste, ostao je upamćen po izdavanju naredbe "pucaj da ubiješ" za svakog ko bi izazvao požar bacanjem molotovljevog koktela tokom protesta posle ubistva Martina Lutera Kinga 1968. godine.
Marš protiv rata u Iraku 2003. godine okončao se loše kada je policija saterala u ćošak demonstrante ne dozvolivši im da odu satima. Po presudi suda, grad je potom pristao na poravnanje koje ga je koštalo deset miliona dolara.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod