Teroristička organizacija zabranila je fudbal kada je zauzela grad, stadion su uništili pri povlačenju, ali ljubav prema sportu ni u jednom trenutku nije umrla

Kada je teroristička organizacija Islamska država zauzela irački grad Rabija 2014. godine, fudbal je od jednom bio zabranjen kao "neislamski", a svi koji su želeli da igraju bili su kažnjavani, piše Newsweek.rs.

Na malu, relativno izolovanu zajednicu u blizini iračko-sirijske granice, smrt sporta imala je katastrofalan uticaj. Mnogi su pobegli u okolna, slobodna sela, ali oni koji su ostali nastavili su da rade to što najviše vole - igraju fudbal. Ispostavilo se da će to postati simbol otpora.
image.jpg
AP 

"Pravio sam male timove kako bi se deca igrala", priča Vahan Abu Ahmed, direktor sportskog kluba Rabija.

Ipak, i male ekipe koje su igrale na zabačenim, skrivenim terenima bile su u konstantnoj opasnosti. Mnogi građani su iz straha od odmazde ID gađali kamenjem decu koja su se igrala.

image.jpg
AP 

Kada su kurdske Pešmerge konačno isterale ID iz grada, stadion je popravljen, a oslobođenje je proslavljeno, očekivano, velikim fudbalskim mečom. Mladi i stari, izlazili su sa posla i iz škole kako bi gledali ekipe koje posle godinu dana straha slobodno šutiraju blago ispumpanu loptu po fudbalskom terenu.

"Kleknuo sam, izeo grumen zemlje u ruke i zaplakao, priča Abu Ahmed, koji je nekada bio polu-profesionalni fudbaler.
image.jpg
AP 

Iako senka ID još uvek preti Rabiji, Abu Ahmed motiviše decu da se bave fudbalom jer, kako kaže, sport je najbolji način da se zaborave sva zla i strahote.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Vekovni konflikt bez kraja: Evo zašto islamisti napadaju Francusku

Ankara ispunila obećanje: U kurdskom Dijarbakiru uništene hiljade istorijskih zdanja (FOTO)

Pravi pirati sa Kariba: Ovo je priča o Port Rojalu, "najopakijem gradu svih vremena" (FOTO)

Monopol nad retkim elementima: Ova zemlja već kontroliše budućnost tehnologije

O njemu niko ne govori: Ovo je najdiktatorskiji režim današnjice (FOTO)