Američki profesor, stručnjak za Rusiju Stiven Koen objasnio je kako najnoviji događaji, uključujući pokušaj državnog prevrata u Turskoj i samit NATO-a u Varšavi, utiču na odnose između Zapada i Rusije

Turski predsednik „napušta” antirusku koaliciju i zbližava se sa Rusijom, smatra američki ekspert za Rusiju Stiven Koen, piše Newsweek.rs.

Američki profesor, stručnjak za Rusiju Stiven Koen objasnio je kako najnoviji događaji, uključujući pokušaj državnog prevrata u Turskoj i samit NATO-a u Varšavi, utiču na odnose između Zapada i Rusije. Svoja razmišljanja on je izneo u emisiji Džona Bečelora, prenosi Ruska Reč.

Koen je pokušaj prevrata u Turskoj uporedio ca avgustovskim pučom 1991. godine u SSSR-u, kada je niz lica, među kojima i pripadnici vojske i KGB-a, osnovao Državni komitet za vanrednu situaciju, ne želeći da dozvoli raspad SSSR-a.
erdogan-rusija-nato-amerika.jpg
Reuters 

Kao i pokušaj prevrata u Turskoj, avgustovski puč je bio neuspešan, i Koen skreće pažnju na to da tokom nekoliko godina javnost nije mnogo znala o događajima iz 1991. godine.

Po njegovom mišljenju, u slučaju Turske takođe zasad nije moguće stvoriti realnu sliku događaja. On podseća na verziju prema kojoj je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan sam isprovocirao ovaj prevrat, kao i na stavove prema kojima su Sjedinjene Države znale da se prevrat priprema ili ga čak same izazvale.

„Mi znamo da su odnosi između Erdogana i lidera NATO-a veoma zahladneli, što je dokazao i julski samit NATO-a u Varšavi”, objašnjava Koen.

Zasad su to samo glasine, smatra on. Ali ipak je očigledno da je antiruski front poljuljan.
erdogan-rusija-nato-amerika.jpg
Reuters 

Prema rečima Koena, donedavno je, što se tiče odnosa sa Rusijom, Erdogan bio na strani NATO-a. Ne samo zato što je njegova zemlja članica vojnog saveza, nego i zato što su se odnosi između Ankare i Moskve veoma pokvarili nakon što je turska vojska oborila ruski avion iznad sirijske teritorije.

Međutim, turski predsednik „napušta” antirusku koaliciju i zbližava se sa Rusijom. Koen smatra da to znači da se Erdogan više neće protiviti rusko-američkoj saradnji u Siriji, što su „loše vesti za ID”.

Američki profesor skreće pažnju na to da je američki predsednik Barak Obama podržao demokratski izabranu vladu u Turskoj i izjasnio se protiv prevrata. S njegove tačke gledišta, to izaziva nervozu Kijeva, u čijem slučaju SAD ne samo što su podržale svrgavanje demokratski izabrane vlasti, nego su i pomogle da se to dogodi.

Po mišljenju Koena, nedavni događaji svedoče o tome da je ceo svetski poredak koji je stvaran poslednjih 25 godina razoren. „Sve s čim smo mi i naša deca živeli poslednjih 25 godina se ruši, nikakvog poretka više nema”, dodaje američki profesor.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Usamljeni revolveraš ili terorista: Šta se zna o napadu u Minhenu, a šta ne (FOTO, VIDEO)

NEWSWEEK PREDSTAVLJA Sumrak vampira: U potrazi za balkanskim čudovištem

NOVI NEWSWEEK Astrid Lindgren: „Srbi se nikad nisu pokorili prinudi!“

NEWSWEEK INTERVJU Ivan Ivanji, Titov prevodilac: Slavno je biti heroj, a da li je neobično biti kukavica

NESWEEK PREDSTAVLJA Novo groblje, muzej skulptura i priča: O junacima i spomenicima