EVROPU OČEKUJE IZBEGLIČKI CUNAMI: Propada dogovor o migrantima, sukob Turske i EU pitanje dana
ANKARA - Upozorenja predsednika Turske Tajipa Erdogana da će dogovor sa EU u vezi izbeglica propasti ako EU ne ukine vizna ograničenja za Turke, u poslednjih nekoliko dana su postali sve češća, gotovo rutinska, što signalizira alarmantnu i ozbiljnu krizu u odnosima Turske i EU, navodi za portal All Monitor ugledni turski novinar Kadri Gursel.
Vanredno stanje koje je Erdogan proglasio pošto je preživeo propali puč 15. jula je označilo suspenziju niza osnovnih prava i sloboda u Turskoj, tako da je sada još teže da se izvede planirano ukidanje viza.
To ubrzava mogućnost sukoba, koji je ojačan psihološkim faktorom, jer Erdogan oseća ljutnju i nepoverenje prema liderima EU, koji mu posle puča, prema njegovim rečima, nisu dali odgovarajuću podršku. Od početka avgusta, Erdogan je po ovom pitanju postao još teži, dok je na svakih pet dana upozoravao da će Turska zaustaviti readmisiju izbeglica ukoliko EU ne uvede bezvizni režim.
Ta upozorenja turska štampa opisuje kao "obračun, a 12. avgusta Erdogan je za nemačku RTL televiziju rekao da su "vizna liberalizacija i readmisija veoma važni, a da Evropa nije održala svoje obećanje".
"Želimo da se koraci preduzmu istovremeno. Ako se ukidanje viza desi, dobro je. Ako ne, žao mi je, ali ćemo zaustaviti prihvat izbeglica.", rekao je turski predsednik za RTL.
Prvobitno, EU je sporazumom od 16. decembra 2013. planirala da ukine vize za Turke u oktobru 2016, ako svi uslovi budu ispoštovani. Plan je onda pomeren do juna i ubačen u izbeglički dogovor, kao rezultat ličnih napora tadašnjeg premijera Turske Ahmeta Davutoglua. EU se složila jer se novi datum nije ticao 72 kriterijuma koje je Turska trebalo da ispuni za ukidanja viza, čega je Ankara savršeno svesna.
Turska je do sada ispunila 67 od navedenih 72 uslova, ali Erdogan nije spreman da ispuni preostalih pet, već želi da se vize ukinu bez obzira na to. U tome je suština spora. Najvažniji deo domaćeg zadatka koji Ankara odbija da uradi jeste zahtev za izmenu turskih zakona za borbu protiv terorizma u skladu sa normama EU. Cilj EU je ovde prilično jasan: da se ukinu pravni okviri koji omogućavaju da turski bezbednosni i pravosudni organi krše osnovna ljudska prava i slobode. Na taj način EU želi da bude sigurna da bezvizni režim ne ohrabruje žrtve sistema u Turskoj da traže politički azil u njenim članicama.
(All Monitor - priredio M. Đorđević)
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela