Egipćani glasali i za "transformera"
KAIRO - Prvi put u istoriji Egipta održavaju se predsednički izbori čiji je ishod nemoguće predvideti, ali analitičari ipak izdvajaju četvoricu od 13 kandidata - koji su bili i "glavni glumci" u duhovitoj onlajn kampanji na posterima, u kojoj su egipatski satiričari nemilosrdno isticali njihove slabosti.
Bivši šef diplomatije i generalni sekretar Arapske lige Amr Musa i poslednji premijer koji je služio pod Mubarakom Ahmed Šafik "prozivani" su zbog svoje bliskosti sa bivšim predsednikom Hosnijem Mubarakom, dok je kandidat Muslimanske braće Muhamed Mursi zaradio epitet "rezervnog", a nezavisni kandidat Abdel Moneim Abul Fotuh "skrivenog aduta" Muslimanske braće.
Mursi, koji je postao kandidat Muslimanske braće pošto je diskvalifikovan njihov prvi kandidat, na posteru je prikazan sa automobilskom gumom i dizalicom, a ispod piše: "Mohamed Mursi, rezervna guma Egipta. Adekvatna alternativa za pravu gumu koja se ispumpala." I slogan Muslimanske braće iz kampanje za parlamentarne izbore - "Donećemo dobrobit Egiptu" - pretvoren je na istom posteru u "Donećemo dizalicu Egiptu".
Nezavisni kandidat Fotuh je pak izbačen iz Muslimanske braće zbog odluke da uđe u trku za predsednika, suprotno mišljenju stranke, ali se veruje da je on njihov skriveni kandidat, a ta aluzija je istaknuta i na posterima.
Amr Musa je uglavnom kritikovan zbog uloge u Mubarakovom režimu, kada je bio šef diplomatije, pa ga kritičari zovu "fulul" odnosno "relikt" Mubarakovog režima.
Jedan poster prikazuje Musu kako podiže ruku tokom sastanka Svetskog ekonomskog foruma, a ispod piše: "Ja sam relikt." U centru pažnje bile su i njegove kontradiktorne izjave o Mubaraku. Na jednom posteru piše "Najveći transformer" (aluzija na istoimenu igračku), a Musa je prikazan kao animirani transformer koji daje oprečne izjave u različitim periodima: "2010: Glasaću za Mubaraka zato što cenim kako rešava stvari. 2011: Mubarakov režim je odgovoran za sektaško nasilje." Šafiku, koji je bio ministar civilnog vazduhoplovstva i premijer tokom poslednjih Mubarakovih dana na vlasti, kritičari su se rugali zbog bliskosti sa bivšim predsednikom.
Na jednom posteru prikazan je lik čiju jednu polovinu lica čini Šafik, a drugu Mubarak, jasno sugerišući da su oni dve strane iste medalje.
Satiričari su objavili i poster sa salafistom Hazimom Salehom Abu-Ismailom čije su se slike mogle videti po celom Egiptu, ali koji je kasnije diskvalifikovan iz predsedničke trke zbog dvojnog državljanstva svoje majke.
Tako su na jednom posteru prikazani američki predsednik Barak Obama kako razgovara sa turskim premijerom Redžepom Tajipom Erdoganom, dok na zidu visi slika Abu-Ismaila.
Pažnju je izazvao i poster na kojem fudbaler Barselone Lionel Mesi podiže svoj dres - a na njegovoj potkošulji se vidi slika Abu-Ismaila.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod