POTRES I NA MREŽAMA: Italijani uvereni da Vlada lažira podatke o jačini zemljotresa, a evo i zašto
Posle strašnog zemljotresa u centralnoj Italiji gde tlo i dalje podrhtava, društvenim mrežama proširile su se sumnje u verodostojnost podataka o jačini potresa.
Naime, u Italiji je na snazi tzv. Montijev zakon, prema kojem država ne mora da plati odštetu građanima ukoliko potres nije veći od 6,1 stepeni. Za slabije zemljotrese štetu su dužne da nadoknade jedinice lokalne samouprave.
Izvesni Masimo na Tviteru je juče objavio svoje sumnje: “Svi govore da je zemljotres bio magnitude 6,2, dok italijanske televizije javljaju da je bio jačine 6,0”. Oni koji su uvereni u ove teorije tvrde čak da je Vlada tražila od seizmologa da promeni brojke, kako ne bi iz budžeta morala da izdvoji nijedan evro za stradale.
Ova zakonska odredba doneta je u maju 2012. godine svega pet dana pre zemljotresa koji je pogodio Feraru, a svi su tada bili uvereni kako je to učinjeno zbog ogromnih šteta koje su nastale razornim potresom u Akvili.
Sukob stavova oko odredbi ovog zakona, ali i samog merenja jačine zemljotresa proizlazi i iz činjenice da se različito prikazuje, zavisno da li se izražava magnituda ili posledice potresa, odnosno da li se izražava po Rihterovoj ili Merkalijevoj skali.
Ipak, teoretičare zavera podsećaju da je upravo tadašnji premijer Mario Monti posle potresa u maju 2012. godine potpisao uredbu kojom je vlada odlučila da stradalima nadoknadi sto odsto odštete.
(Net.hr)
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA