Ruska i kineska obaveštajna služba bile su najaktivnije u Češkoj u 2015. godini, stoji u najnovijem izveštaju češke kontraobaveštajne službe BIS kako piše praški list Novynki.

Naime, prema tom izveštaju, Rusi vode pravi “informativni rat” protiv Češke te su ušli u poslovne strukture, ali i medije, gde se primećuje uticaj kojim se želi opravdati ili progurati ruski pogled, pre svega, na sirijski i ukrajinski konflikt.

Naime, Prag je za rusku obaveštajnu službu jedan od centralnih punktova za Evropsku uniju, a uglavnom je reč, stoji u izveštaju BIS, o mnogobrojnim obaveštajcima koji rade pod diplomatskom maskom. Tako se navodi da u ruskoj ambasadi u Pragu radi najveći broj službenika u jednoj stranoj ambasadi, njih čak 140, što je u poređenju, recimo, s tamošnjim američkim diplomatskim predstavništvom gotovo dvaput više zaposlenih.

Marginalne grupe

Prema dopisu BIS, to se radi kako bi se destabilizovala situacija u zemlji, a osim uticaja na medije, koriste se i “minorne i marginalne grupe, uglavnom populističke i ekstremne organizacije i kompanije” te nastoje voditi dezinformacijsku propagandu. Uporedo sa tim, operativci BIS navode da je cilj “ruskog obaveštajnog rada” i neprestano izazivanje napetosti - socijalne, društvene i političke - u Češkoj, kako bi uticali na politički život u zemlji kako bi izazivali nespokoj.

Navodi se da se te organizacije i kompanije finansiraju raznim donacijama “preko raznih poslovnih subjekata” i “privatnih osoba”, a iza kojih zapravo stoje ruske obaveštajne službe.

Kako piše u BIS izveštaju, rad ruskih obaveštajnih službi ne ograničava se samo na pokrivanje trenutnih prioriteta - Sirije i Ukrajine - nego se na tom iskustvu “želi nastaviti rad koji bi mogao biti iskorišćen za dalju destabilizaciju Češke prema ruskim željama i potrebama”. U izveštaju se govori kako se od istih tih izvora provlači teza o “ ruskoj opasnosti” te sukobu s NATO, čime se stvara nepotrebna ratna psihoza. Takav rad obaveštajnih službi zbunjuje javnost, ali i nanosi štetu odnosima unutra NATO i EU, stoji u izveštaju češke kontraobaveštajne službe.

"Stvaranje ruske obaveštajne infrastrukture u Češkoj u budućnosti može dovesti do manipulacija češkim društvom i političkim životom", stoji u izvještaju BIS.

Jedna od osnovnih je insistiranje, kad se radi o pisanju o ruskoj međunarodnoj politici, da “svi lažu” te da ukoliko se već ne veruje ruskim izvorima, nema razloga imati poverenja i u ostale. Dakle, kaže se u izveštaju, ruskoj strani važno je da se na rusku poziciju u Siriji i Ukrajini ne gleda isključivo odbojno.

Prošle je godine iz Češke su zbog sumnji u špijunažu otkazali gostoprimstvo trojici ruskih diplomata (oni nisu proterani, ali su Rusi zamoljeni da ih ne vraćaju s godišnjeg odmora). Moskva je tada, kao odgovor, uskratila boravak jednom češkom diplomati, a drugom, koji je treblo da ga zameni, nije odobrena diplomatska viza.

Diplomatska afera

Inače, 1. septembra buknula je i diplomatska afera. Naime, objavljeno je kako je tog dana u Ostravi otvoreno diplomatsko predstavništvo Donjecke narodne republike (DNR), što je izazvalo ozbiljne probleme u odnosima s Kijevom, koji je odmah uputio protestnu notu. Na kraju se pokazalo da su pod maskom nekomercijalne kompanije proruski pobunjenici iz istočne Ukrajine uistinu otvorili “predstavništvo”, a oglasila se i stanovita Nela Liskova (u izjavi za rusku agenciju TASS), koja je potvrdila otvaranje “predstavništva” radi lakšeg i istinitog objašnjavanja češkoj i evropskoj javnosti o događanjima u toj pobunjenoj regiji, odnosno radi lakšeg iznošenje stavova pobunjenika.

Ostrava je odabrana kao grad “pobratim” Donjecka. Doduše, češko ministarstvo spoljnih poslova objasnilo je da se ne radi ni o kakvom diplomatskom predstavništvu te da ta fantomska tvorevina ni ne može imati takvu kancelariju jer Češka ne priznaje njeno postojanje. No, češki mediji ističu da je ovo još jedan znak široke mreže ruske tajne službe u njihovoj zemlji, koja je vrlo čvrsta i stabilna u Češkoj te da za Ruse rade mnogi operativci i doušnici još iz komunističkih vremena.

(Jutarnji.hr)