Na sastanku Obamine administracije u Beloj kući, došlo je do energične rasprave između šefa Pentagona i Džona Kerija

Sporazum koji je američki državni sekretar Džon Keri postigao sa Rusijom kako bi se smanjio broj civilnih žrtava u Siriji, produbio je jaz koji postoji između njega i ministra odbrane Eštona Kartera, koji je pokazao izrazitu rezervisanost povodom plana da američke i ruske snage izvode zajedničke koordinisane akcije protiv ciljanih terističkih grupa, piše Newsweek.rs.

Na sastanku Obamine administracije u Beloj kući, Karter se energično zalagao protiv sporazuma, ali je posle višesatne debate, predsednik SAD odobrio plan, uprkos protivljenja Pentagona.

Iako je prvi deo dogovora da ako prekid vatre opstane sedam dana, Vašington sa Moskvom podeli obaveštajne podatke o pozicijama Islamske države (ID), zvaničnici Pentagona još uvek ne prihvataju da ispune svoju obavezu.

image.jpg
Foto: Reuters


Sumnjičavost povodom sporazuma prisutna je i u Beloj kući, ali ipak, prema Kerijevom mišljenju, bilo je neophodno učiniti sve kako bi se smanjio broj žrtava bombardovanja od strane snaga sirijskog predsednika Bašara al Asada, a jedini način da avioni ostanu prizemljeni jeste pregovaranje sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom koji jedini može da izvrši pritisak na Asada.

Za Kerija, čija je politička i diplomatska karijera više nego impresivna, zaustavljanje nasilja i postizanje političkog rešenja koje bi dovelo do Asadovog silaska sa vlasti predstavlja pitanje reputacije i konačnog zaveštanja.

Samo kao državni sekretar, Keri je uspešno pokrenuo bliskoistočne mirovne pregovore, postigao je nuklearni sporazum sa Iranom, i jedino u Siriji mu konstantno izmiče rešenje, zbog čega je čvrsto rešen da okonča građanski rat u Siriji pre nego što Obama napusti Belu kuću.

image.jpg
Foto: Reuters


Raskol koji postoji između Kerija i Kartera oslikava unutrašnji konflikt Obamine sirijske politike. Da bi smanjio broj američkih vojnih žrtava, Obama je odbio da poveća koncentraciju trupa u Siriji, što je dovelo do toga da ostane previše slobodnog prostora za Rusiju i to u trenutku najjačih tenzija od kraja Hladnog rata. Da bi popravio situaciju, Obama je promoran da deli informacije sa svojim, vojno gledano, najvećim rivalom.

Koliko god da su uslovi sporazuma sa Rusijom teški za Obamu, on trenutno predstavljaju jedino rešenje koje može ublažiti razaranje i smanjiti broj civilnih žrtava, a taj sporazum rezultat je neumornog rada i saradnje američkog državnog sekretara Džona Kerija i njegovog ruskog kolege Sergeja Lavrova. Kako tačno izgleda sporazum dvojice diplomata, međutim, ostaje nepoznato jer ni Vašington ni Moskva nisu objavili čak ni siže dokumenta.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Jezivo: U ovoj zemlji heroin je moguće dobiti na recept

Novi Hladni rat: Evo zašto se širom sveta održavaju sve masovnije vojne vežbe

Šta sprečava svet da do 2030. iskoreni siromaštvo?

Preko 20 milijardi dolara vredan biznis: Halal ishrana osvaja Ameriku

Odeća sa solarnim panelima: Evo šta se dogodi kada se udruže hemičarka i dizajnerka (FOTO, VIDEO)