Postoje direktne veze između Al Kaidinih terorističkih mreža u poslednjih deset godina i terorističkih ćelija u Evropi povezanih sa takozvanom Islamskom državom, koje su poslednjih meseci izvele niz napada, navodi se u novom izveštaju britanske analitičke grupe „"Društvo Henri Džekson".

U istraživanju su upoređene terorističke mreže u Evropi povezane sa Al Kaidom, početkom 21. veka, u vreme kada je počela invazija na Avganistan predvođena NATO-om - i aktuelne mreže povezane sa Islamskom državom, koje su odgovorne za nedavne napade u Parizu i Briselu, izveštava iz Londona novinar Glasa Amerike Henri Ridžvel, dodajući da studija poziva na bolje praćenje potencijalnih regruta, kako bi se sprečilo da ih osuđivani teroristi radikalizuju.

abdelhamid-abaud.jpg
Foto: AP, 09.12.2015.

Autori studije kažu da su se stalno ponavljala ista imena.“ Jedni te isti pojedinci, koji su najpre osuđivani kao aktivisti Al Kaide, praktično su obučavali i negovali one koji su posle bili umešani u napade u Parizu i Briselu”, kaže Rupert Saton iz "Društva Henri Džekson".

Među tim pojedincima i Abdelhamid Abaud, glavni koordinator napada u Parizu u novembru prošle godine, i Nadžim Lakraui, koji je detonirao bombu u samoubilačkom napadu na briselskom aerodormu u martu ove godine.“ Oni su bili povezani sa nekoliko pojedinaca, koji su prethodno osuđeni zbog učešća u operacijama Al Kaide, ali i sa sveštenikom po imenu Kalid Zerkani, koji je praktično kao otac velikom broju tih pojedinaca. Čak je bio poznat po nadimku Papa Noel“, navodi Saton.

rupert-saton.jpg
Foto: Printscreen YouTube

Mnogi od starijih pripadnika nekadašnjih mreža Al Kaide odlazili su u Avganistan da se bore tokom prošle decenije, a kako je sirijski građanski rat postajao mesto okupljanja za džihadističke borce, tako su prenosili svoje znanje evropskim terorističkim ćelijama u začetku.“ Pružali su im ekspertizu kada je reč o pravljenju bombi ili formiranju mreža, ali i davali savete o tome kako da putuju u ratne zone radi obuke, kako da steknu iskustvo u borbi i kako da koriste konfliktne zone kao oblasti u kojima možeš da razviješ svoje ideje i osmisliš napade”, tvrdi Saton.

dzihadisti-islamska-drzava.jpg
Foto: YouTube/Printscreen

Autori izveštaja navode da je iskustvo u borbi ključno, s obzirom na to da su najozbiljnije terorističke napade u Evropi, povezane s Islamskom državom, planirali evropski državljani, koji su se vraćali s prvih linija fronta u Siriji. Međutim, pojedinci su često teško uočljivi za obaveštajne službe. “Često ti pojedinci možda nisu ni došli u kontakt s vlastima u prošlosti, tako da, ukoliko ima direktnih veza između dve mreže, pojedinci koje ti veterani regrutuju možda su imali posla s policijom samo preko manjih krivičnih dela”, objašnjava Saton.

Autori studije takođe ističu da pomenuta povezanost pokazuje da je neophodno unaprediti napore da se spreči radikalizacija u zatvorima, ali i da je potrebno osmisliti bolje načine kako bi se sprečilo da prestupnici budu uvučeni u terorističke aktivnosti.