Crveno obojeno slano jezero Junčeng, poznato kao i "kinesko Mrtvo more", nedavno je postalo popularno odredište za hiljade fasciniranih turista

Drevno jezero, staro 500 miliona godina i površine 120 kilometara kvadratnih, nije poprište neke krvave bitke, već prirodna posledica algi koje nastanjuju ove vode.

Porast temperature i intenziteta sveTla razlozi su zbog kojih mikroorganizam Dunaliela salinas pocrveni. Iako deluje stvarno neobično, ovaj je fenomen već i ranije primećen širom sveta, u Francuskoj, Sjedinjenim Državama, Turskoj, i nedavno i u Iranu.

"U svom uobičajenom pomorskom ekosistemu Dunaliela salinae je zelene boje", objašnjava Mohamed Turian, naučnik sa Univerziteta u Štutgartu.

"Ali u uslovima visokog saliniteta i intenzivne svetlosti, mikroalge postanu crvene zbog proizvodnje zaštitnih karotenoida u stanicama.", priča on.

Osim svoje krvavo crvene boje, visoka koncentracija soli u Junčengu znači da ljudi mogu lako da plutaju na površini, a to je dovelo i do naziva kinesko Mrtvo more.

Neprirodna boja jezera još se više ističe kada se usporedi s obližnjom rekom, koja je odeljena od nje samo jednim nasipom. Lokalno stanovništvo uzima kristale soli iz jezera već više od 4.000 godina.

(RT)