ORBAN NA PRELOMNOM ISPITU: Mađari na referendumu o migrantskim kvotama
Državljani Mađarske danas izlaze na referendum na kom će se izjasniti o obavezujućim kvotama Evropske unije za prihvat migranata.
Pitanje na referendumu glasi: "Da li se slažete sa time da Evropska unija može da naloži obavezujuće naseljavanje nemađarskih državljana u Mađarskoj, čak i bez odobrenja Parlamenta?".
Da bi referendum bio važeći, na njega mora da izađe najmanje 50 odsto plus jedan od ukupno 8,27 miliona mađarskih birača. Većina analitičara smatra da će građani te kvote odbaciti, a takvom ishodu referenduma se nada i premijer Viktor Orban. To bi njegovoj vladi obezbedio podršku građana za suprotstavljanje drugim eventualnim planovima Unije za raspoređivanje tražilaca azila po državama članicama, prenela je agencija AP.
Ovaj referendum je tek poslednji u nizu koraka desničara Orbana koji će naljutiti njegove kritičare, kako u Mađarskoj, tako i u inostranstvu, konstatuje AFP. Orban ističe da glas "protiv" predstavlja glas za suverenitet i nezavisnost Mađarske, a nada se i da bi pritisak naroda mogao da ohrabri druge članice EU da preduzmu slične korake. Kritičari Orbanove politike navode da su rezultati anketa, koji ukazuju na rast ksenofobije i antiimigrantskog raspoloženja među Mađarima, povezani sa vladinom referendumskom kampanjom.
Orban želi da zaustavi priliv velikog broja muslimanskih migranata u Evropu zato što oni ugrožavaju Mađarsku i evropski hrišćanski identitet i kulturu, podseća agencija AP. Mađarski premijer, koji je sada na polovini svog trećeg mandata na čelu vlade, prošle nedelje je predložio da EU izgradi "ogromni izbeglički grad" u Libiji, u koji bi migranti bili deportovani iz Evrope.
Orban ističe da EU treba da ojača svoje granice kako bi sprečila priliv migranata, kao što je Mađarska učinila prošle godine kad je na svojoj južnoj granici sa Srbijom i Hrvatskom podigla ogradu.
Prošle godine je kroz Mađarsku prošlo gotovo 400.000 migranata, koji su nastavili put dalje ka zapadnoj Evropi, a mađarska ograda od bodljikave žice i novouvedene mere za deportaciju ilegalnih migranata su se pokazale efikasnima. Tako je u četiri nedelje od početka septembra policija te zemlje zabeležila nijedan ili tek jedan pokušaj ilegalnog prelaska granice tokom tek 12 dana.
NAJVEĆA ŽRTVA - ROMI I SOCIJALNO UGROŽENI
Prijem izbeglica najviše bi ugrozio romsku manjinu, siromašne penzionere, porodice sa malom decom i ljude koji žive u socijalnom smeštaju. Mađarski zvaničnici su više puta upozorili da bi tim ljudima mogla da budu smanjena socijalna primanja i penzije, oni bi mogli da postanu žrtve terorizma i nasilja ili će morati da napuste svoje domove u slučaju naseljavanja izbeglica. Vlada u Budimpešti, putem državne televizije, često podseća na događaje, ponekad stare i više meseci, o napadima migranata.
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)