Britanski nedeljnik Spektator stavio je na naslovnu stranu svog novog broja karikaturu koja parafrazira čuveni poster "Majka otadžžbina zove", a kao Otadžžbina je prikazan Vladimir Putin, koji držži tablet sa logom Raše tudej (RT).

Ispod karikature na naslovnici pišše: "Putin protiv sveta. On pobeđuje i u propagandi i u praksi".

U časopisu su objavljena dva članka posvećena Rusiji, autora Pola Vuda i Roda Lidla. Dok Vud govori o verovatnoći "ruske invazije" na baltičke zemlje i ne dolazi do definitivnog zaključka, Lidlov tekst je zanmljiviji: Pod naslovom "Prestanite sa glupim zveckanjem oružje protiv Rusije", Lidl konstatuje da su odnosi Rusije i Zapada prevazišli obim Hladnog rata.

Antiruska histerija, piše Lidl, može se objasniti "nekim dubokim psihološkim potrebama za neprijateljem, koje u ovom trenutku ispunjava Putin".

"Dosta toga moglo bi biti u vezi s američkim izborima. Hilari Klinton će izgleda, ubrzo doći", navodi Grej i dodaje da su "američki i britanski jastrebovi pohisterisali" jer je Klintonova jedna od tih što podbadaju agresiju protiv Putina.

"Tim Klintonove jako želi da okrivi Rusiju jer otkrića Vikiliksa brukaju demokrate. Pa ako kažu: 'Ne bi trebalo da se priča o nama. Daj da im bacimo neprijatelja?, to će im očito doneti prednost", objašnjava britanski novinar.

Što se tiče hajke na ruske hakere, Lidl navodi da Zapad nema nikakve konkretne dokaze protiv Moskve. On piše i o ostalim dvostrukim standarima u medijskom izveštavanju (doping-skandal itd.), a posebnu pažnju poklanja tome što je Britanija blokirala račune ruske televizije Raše tudej. To Zapad nije radio ni za vreme Hladnog rata, navodi on.

"„Evo ššta mene brine: mi provociramo i provociramo, iskrivljujemo činjenice tako da se uklapaju u naš kurs. Omalovažžavamo Putina i njegovu zemlju na agresivan i nepoššten način, ignorišući sopstvene grešške u Ukrajini, Siriji, Iraku, ljudskim pravima i slobodi govora"“, naglaššava Lidl, prenosi Sputnjik.

"Majka otadžžbina zove!" je čuveni plakat iz vremena Drugog svetskog rata, koji je nacrtao umetnik Iraklij Toidze krajem juna 1941. Lik Majke otadžbine izrađen je po liku Majke Rusije, koji je šširoko upotrebljavan tokom Prvog svetskog i Građanskog rata u svrhu propagande. Slika „Majke otadžžbine" kasnije je postala jedan od najrasprostranjenijih simbola sovjetske propagande.

(Spektator, Raša tudej, Tanjug)