BERLIN - Sinhronizovane racije sprovedene su širom Nemačke, na čijoj meti su se našli Čečeni za koje se sumnja da podržavaju teroriste Islamske države, a takvih akcija biće sve više

"Islamisti žele kalifat i u Čečeniji, džihadistički ogranci severnog Kavkaza prepliću se sa arapskim, a ovi sa afričkim", prenosi Dojče vele. Racije su izvršene u 13 stanova u nekoliko gradića Tiringije, Hamburgu, Dortmundu, Lajpcigu i Minhenu, ali niko nije uhapšen.

U centru istrage je jedan 28-godišnjak protiv kojeg državno tužilaštvo vodi istragu već više od godinu dana jer je navodno planirao da se priključi ID u Siriji. On je priveden i pušten posle saslušanja.

PREDSTAVLJALI SE KAO IZBEGLICE: Šef Nemačke tajne službe otkrio koliko je džihadista ušlo u Evropu

Još 13 muškaraca i žena čečenske nacionalnosti su pod sumnjom da finansiraju terorizam. Svi su u Nemačku stigli kao tražioci azila i o njihovim zahtevima još nije odlučeno.

Tužilaštvo trenutno ispituje tvrde diskove, laptopove, telefone i bankovne dokumente koji su zaplenjeni tokom pretresa. Ovakve racije biće sve češće, piše Frankfurter algemajne cajtung. „Što više Islamska država dospeva pod pritisak na severu Iraka, to više preti logika eskalacije prema kojoj treba preneti rat u zemlje nevernika. Situaciju svakako otežava to što otrov terora curi baš iz onih zemalja iz kojih su hiljade ljudi pobegle u Nemačku. Akcija od utorka nas podseća da se tu ubraja i Čečenija, piše frankfurtski list.

Racije protiv Čečena "šire pogled na dimenzije džihada", piše Rajniše post.

"Takozvani sveti rat se ne ograničava na borce kalifata u Iraku i Siriji. Islamisti žele da ustanove kalifat i u Čečeniji, džihadistički ogranci severnog Kavkaza se prepliću sa arapskim, a ovi sa afričkim. Racije pokazuju da službe ovu opasnost imaju na radaru", navodi list.

nemacka-racije-dzihadisti-islamska-drzava.jpg
Printscreen YouTube/STYRIA 

Kelnski Štat ancajger fokusira se na činjenicu da su svih 14 osumnjičenih Čečena u Nemačku stigli kao izbeglice. Ne može se poreći, piše list, da izbeglički talas predstavlja i bezbednosni problem.

BEČ NA OPREZU: Mnogi koji su se priključili džihadu traže azil, iz ovih zemalja ih najviše dolazi

"To nisu dobre vesti za sredinu nemačkog društva koja se zalaže za otvorenost prema izbeglicama. Ovakve vesti produbljuju podele i rezignaciju", zaključuje list.