Na Islandu se danas održavaju vanredni parlamentarni izbori, posle afere "Panama pejpers". Prema anketama javnog mnjenja očekuje se da će Piratska stranka na izborima ostvariti dobar rezultat i dobiti šansu da formira novu koaliciju levog centra, javlja danas AFP.

Očekuje se da će glasači kazniti dosadašnju vladu nakon što je skandal s dokumentima procurelih iz baze panamske advokatske agencije "Mosak Foneska" izneo na videlo globalnu utaju poreza, u kojoj je učestvovalo i više visokih političara i zbog čega je bivši premijer Islanda Sigmundur David Gunlaugson podneo ostavku.

Iako je sadašnja vlada konzervativne Partije za nezavisnost i centrističke Napredne strane preživela ovaj skandal, obećala je prevremene izbore šest meseci pre isteka mandata u proleće 2017.

"Gubimo podršku zbog jakih osećanja protiv establišmenta", rekao je francuskoj agenciji član parlamenta iz redova Partije za nezavisnost Birgir Armanson.

Piratska stranka, antielitistička partija koju je 2012. osnovala grupa anarhista, hakera i aktivista za slobodu na Internetu, prema rezultatima istraživanja, podržava 21 odsto birača.

Independistička partija ima podršku oko 22 odsto građana, a naprednjaci samo 10, prenosi Rojters.

Piratska stranka se zalaže za javnu transparentnost, institucionalnu reformu, individualne slobode i borbu protiv korupcije, a uživa veliki podršku mladih, navodi AFP.

Portparol i suosnivač Pirata Birgita Jonsdotir, koja je ranije bila portparolka Vikiliksa, kaže da je ta stranka "učila na greškama grčke Sirize i španskog Podemosa", levičarskih stranaka koje igraju na kartu gneva zbog stroge štednje.

Pirati bi, kako se navodi, mogli da formiraju većinu sa aktuelnim opozicionim strankama - Pokret zelenih, Socijaldemokratska alijansa i Svetla budućnost, a Jonsdotir kaže da su već postigli predizborni sporazum o tome.
Piratska stranka je poznata između ostalog i po tome što se zalaže za davanje azila Edvardu Snoudenu, prihvatanje bitkoina kao virtuelne monete i borbe protiv korupcije.

"Uspeli smo da uhvatimo duh promena kod mnogo mladih ljudi na Islandu", kaže Birgita Josdotir, koja je i jedna od tri poslanika Pirata u parlamentu koji broji 63 mesta, ne krijući da je vrtoglavi uspeh stranke iznenadio i njene lidere.

Izbori će verovatno doneti ili koaliciju desnog centra u kojoj će biti Independistička i Napredna stranka koje su na vlasti od 2013. godine, ili koaliciju levog centra predvođena Piratskom partijom, ocenjuje AP, dodajući da pravo glasa ima 246.000 ljudi.

Rezultati će biti poznati ubrzo nakon zatvaranja birališta jer se ne očekuje da će ijedna stranka osvojiti većunu glasova, te će sudbina Islanda biti poznata tek posle koalicionih pregovora, zaključuje AFP.