(VIDEO, FOTO) Hitlerov stelt lovac: Evo da li su nacisti zaista napravili prvi "nevidljivi" avion
Braća Valter i Rejmar Horten razvila su 1943. godine prvu samokrilnu letelicu na mlazni pogon. Avion je nazvan "Hitlerov stelt lovac", a evo da li je opravdao ime
Tokom Drugog svetskog rata, braća Valter i Rejmar Horten razvila su prvu samokrilnu letelicu na mlazni pogon, nazvanu "Hitlerov stelt lovac". Ironično, cilj braće i motivacija za dizajn u obliku slepog miša, bili su veća brzina i domet, a ne stelt tehnologija.
Valter je bio jedan od najcenjenijih asova nemačkog Luftvafea, a njegov brat Rejmar samouki dizajner letelica. Braća su bila opsednta avijacijom od mladosti i pre profesionalne karijere su dizajnirali nekoliko inovativnih samokrilnih jedrilica.
Do 1943. godine, situacija na istočnom frontu išla je u korist Crvene armije i Hitler je morao što pre da reši problem Velike Britanije kako bi svu pažnju, bar je tako želeo, preusmerio ka Sovjetskom savezu.
Kako bi ostvario firerove planove, šef Luftvafea Herman Gering tražio je od inženjera da naprave letelicu koja će moći da nosi velike količine bombi, sa dovoljnim dometom da bombarduje Britaniju i dovoljnom brzinom da izbegne neprijateljske lovce.
Takva letelica, međutim morala je da ima veoma velike motore koji su trošili previše goriva. Na izazov su odgovorila braća Horten, koja su želela da iskoriste samokrilni dizajn i naprave aerodinamičan avion bez repa, koji će gotovo potpuno anulirati otpor vazduha. Sa takvim dizajnom, bilo bi omogućeno lakše dostizanje velikih brzina uz drastično manju potrošnju goriva.
Nakon uspepšnih testova prototipskih samokrilnih jedrilica, braća su napravila V2 prototip sa turbomlaznim motorima. Prvi test let odigrao se 2. februara 1945. godine, na sreću prekasno da bi uticao na tok ili ishod rata.
Prema nekim izveštajima avion braće Horten nazvan Ho229 pokazao se daleko naprednijim od lovca Me262. Takođe, letelica je mogla da razvije brzinu od 975 kilometara na čas. Uprkos dobrim performansama, Ho229 nikada nije stigao da uđe u masovnu proizvodnju.
Iako ni u jednom dokumentu ili specifikaciji letelice nema podataka da je namera bila razvoj stelt tehnologije, mnogi smatraju da je moguće da su braća Horten slučajno otkrila kako samokrilni dizajn dovodi do manje vidljivosti letelice na radaru i tako postavili osnove za razvoj stelt tehnologije.
Rejmer Horten preselio se posle rata u Argentinu, i tokom pedesetih je pisao o stelt tehnologiji i pokušavao da ubedi javnost kako je u otkriće stelt tehnologije bilo ciljano.
Njegove tvrdnje, međutim, nikada nisu potvrđene, a prema testovima sprovedenim 2008. godine, Ho229 nije bio "nevidljiv", naprotiv, bio je vidljiviji od standardnih nemačkih bombardera.
Imajući to u vidu, ne može se reći da su nacisti osmislili prvi stelt avion, ali činjenica da je inovativnost braće Horten sluičajno ili namerno tome doprinela, ipak se ne može osporiti.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
Ekstremni (avan)turizam: Evo kako zapadnjaci gladni uzbuđenja ulaze u Siriju (FOTO)
Opasno otkriće: Tražio morske krastavce, pronašao izgubljenu atomsku bombu (FOTO)
Kad roboti uzme stvar u svoje ruke: Evo za koliko reši Rubikovu kocku (VIDEO)
Odgovor na ruski "Sarmat": SAD naručuju 400 novih interkontinentalnih nuklearnih projektila
Povratak na mapu: Nakon decenija izolacije, ova zemlja postaje magnet za turiste (FOTO)
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta