Pitanje o stupanju Turske u EU može biti postavljeno turskim građanima putem referenduma, izjavio je predsednik te države Redžep Tajip Erdogan. Izjava turskog predsednika ponovo je pokrenula čitav niz diskusija o svrsishodnosti nastavka pregovora o stupanju Turske u EU.

"Zapad govori da ne možemo uvesti smrtnu kaznu. Ali sudbina našeg naroda bi trebalo da bude u našim rukama. Tursku drže pred vratima EU već 53 godine. Evropske države bi trebalo da očiste svoje parlamente od terorističkih organizacija, a onda ćemo videti. Sačekaćemo Evropu do kraja godine, a potom ćemo se obratiti narodu, kako bi on doneo konačnu odluku", izjavio je pre nekoliko dana Erdogan, obraćajući se poljoprivrednicima u Ankari.

Rešavanje sudbine odnosa na relaciji Brisel - Ankara u turskim medijima već su nazvali "turgzit", aludirajući na britanski referendum o izlasku iz EU. Erdoganovu izjavu o referendumu u intervjuu za Sputnjik prokomentarisao je poslanik vladajuće Stranke pravde i razvoja, kopredsednik međuvladine parlamentarne komisije Turska - EU Berat Čonkar.

On kaže da je izjava turskog predsednika o neophodnosti održavanja referenduma - ispravan odgovor na nedopustivo ponašanje EU.

turska-zastava-eu-zastava.jpg
Foto: Profimedia

"Kao poslanik parlamenta i kopredsednik međuvladine parlamentarne komisije, u potpunosti podržavam stav našeg predsednika. Turska ne bi trebalo tako strpljivo da čeka u nedogled, dok Evropa koja stalno preti i veštački otežava situaciju, pokušava našu zemlju da oblikuje po svojoj volji. EU bi trebalo da se odluči, a mi sa svoje strane imamo pravo da se obratimo narodu i pitamo ga za mišljenje na osnovu kojeg ćemo doneti odluku o tome kako će mi rešavati ovo pitanje ubuduće", rekao je Čonkar.

redzep-tajip-erdogan.jpg
Foto: Fonet/AP


Poslanik opozicione Republikanske narodne partije i predsednik parlamentarne komisije za odnose Turske sa EU Ozkan Jalim smatra da napetost u odnosima Ankare i Brisela već dosta dugo postoji i da je glavni kamen spoticanja zapravo to što Turska ograničava i narušava prava i slobode svojih građana. Jalim ne misli da je održavanje referenduma moguće u neko skorije vreme.

turska-istanbul-erdogan-drzavni-udar.jpg
Foto: Reuters

"Ako bi svi akademici, novinari i eksperti mogli bez bojazni da izraze svoje stavove i mišljenje, bez straha da će se naći na optuženičkoj klupi, EU ne bi toliko oštro reagovala na račun Turske. U potrazi za krivcima za neuspeh, trebalo bi poći od sebe. Stoga mislim da bi predsednik trebalo ponovo da sasluša sve kritike iz Brisela i da eventualno promeni svoj stav - naveo je Jalim.

Prema mišljenju pojedinih eksperta, vlada još uvek ima vremena i mogućnosti da popravi odnose sa Briselom.

ERDOGAN ZAPRETIO EU: Ako nas vi nećete raspisaćemo referendum kao Britanija

ERDOGAN NAPAO EU: Gde su pare koje ste nam obećali?

(Sputnik)