Ubistvo vođe libijske revolucije bilo je očekivano zbog njegove čvrste politike prema Zapadu, rekao je Tajeb el Safi, bivši potpredsednik Vlade Libije za vreme Gadafija.

Prema njegovim rečima, pukovnik Gadafi je bio protiv zapadnih vojnih baza u Africi.

"Odmah posle revolucije 1969. godine Gadafi je počeo da se zalaže protiv stranog vojnog prisutstva na kontinentu, jer su vojne baze tada bile poluga pritiska na libijsku politiku i ekonomiju. Eto zašto je ubijen!“, rekao je Safi za Sputnjik.

On kaže da je Gadafi branio interese celokupnog arapskog i afričkog regiona.

"Njegova smrt je ličila na demonstrativnu odmazdu. Gadafi je decenijama sprovodio politiku jačanja Afrike, što nije bilo u skladu sa planovima SAD. U vreme, kada je on ubijen, Libija je bila, verovatno, jedina afrička zemlja koja je smela da donosi samostalne odluke vodeći računa o sopstvenim interesima. Sada je Libija politički, ekonomski i vojno zavisna zemlja — u svim aspektima“, zaključuje on.

ŽIVELO SE BOLJE?

Pet godina posle pobune u kojoj je ubijen libijski lider Moamer Gadafi, stanovnicima prestonice nedostaje život iz vremena kada je on bio na vlasti.

I pet godina kasnije, Libija je i dalje nestabilna pri čemu političke i vojne rivalske snage sabotiraju održivu državu i bore se protiv džihadista, a žitelji Tripolija kažu da su iscrpljeni nestašicama struje, rastom cena i nedostatkom novca.

"Nerado ovo kažem, ali živeli smo bolje pod prethodnim režimom", navodi 42-godišnji farmaceut Fejza al-Naas, dodajući da danas Libijci satima čekaju ispred banaka ne bi li izmolili nešto sopstvenog novca, dok je sve triput skuplje.

S druge strane, pojedini Libijci ističu da se haos u zemlji širi kao posledica višedecenijske loše uprave pod nekadašnjim diktatorom.

"Današnje borbe Libijaca su logična posledica 42-godišnjeg sistematskog uništavanja i sabotaža" od strane države, kaže Abderahman Abdelal (32), arhitekta u potrazi za poslom.

(Sputnjik/Tanjug)