U satima posle ubistva američkog predsednika Džona Kenedija, Li Harvi Osvald je ubio policajca DŽ.D. Tipita i bio je identifikovan kao atentator.

Tajni agent Majk Hauard dobio je, stoga, zadatak da pretrese Osvaldov stan. Tamo je pronašao mali zeleni adresar i na 17. strani pod naslovom "Ja ću ubiti" navedena 4 imena.

Osvald je na listu stavio FBI agenta Džejmsa Hostija, desničarskog generala Edvina Vokera i potpredsednika Ričarda Niksona. Na vrhu liste bio je guverner Teksasa Džon Konali. Pored njegovog imena bio je nacrtan bodež sa kojeg je kapala krv. Agent Hauard predao je knjižicu FBI-ju i naposletku Vorenovoj komisiju. Kasnije je saznao da je pomenuta stranica bila istrgnuta iz adresara.

li-harvi-osvald.jpg
Foto: Profimedia

Podsetimo se, Osvald je bio stacioniran u Sovjetskom savezu pošto su ga časno otpustili iz američkih marinaca. Međutim, Marinci su posle tu odluku preinačili i obeležili ga kao nepoželjnog. On nije više nije ni bio oduševljen životom u Rusiji, a imao je ženu i dete. Mislio je da će se bolje snaći u Americi.

Poslao je molbu Konaliju, sunarodniku iz Teksasa i glavnokomandujućem mornaričkih snaga, da mu pomogne posle ovakve pravne nepravde, ali želje mu nisu uslišene. Posebno ga je posle naljutilo kada je video da se Konali kandidovao za guvernera.

dzon-konali.jpg
Foto: Profimedia


Po povratku u Teksas nije mogao da nađe posao, a za to je krivio Konalija. U svedočenju posle predsednikovog ubistva, Osvaldova žena Marina je označila Konalija, a ne Kenedija kao metu. To je ponovila i 1978. godine u još jednom svedočenju. Takođe, ništa nije ukazivalo da je Osvald imao neprijateljska osećanja prema Kenediju, štaviše, podržavao je njegovu politiku.

li-harvi-osvald.jpg
Foto: AP

Međutim, niko ne zna zašto su se ovakvi dokazi ignorisali u zvaničnim istragama. I glavno pitanje ostaje - zašto je stranica iz njegovog adresara pocepana?

Na to pitanje je pokušao da odgovori agent Hauard i predložio je dva odgovora. Prvo, prvi čovek FBI-ja Edgar Huver nije želeo da se ime agenta Hostija pominje u ovoj istrazi. On je žestoko ispitivao Marinu o njenom imigrantskom statusu, pa mu je besni Osvald poslao pisanu pretnju.

dzeki-i-dzon-kenedi.jpg
Foto: AP 11 Avg 2016

Drugo, predsednik Lindon Džonson nije želeo da se njegov bliski prijatelj Konali upliće dalje u istragu i na neki način krivi za atentat.

dzon-kenedi-ubistvo-atentat.jpg
Foto: AP 5 Nov 2013

Bilo kako bilo, već 53 godine svetom kruže brojne teorije o tome ko stoji iza Kenedijevog ubistva, a javnost je prihvatila da je atentat sigurno bio proizvod jedne grandiozne zavere.

Međutim, kako tvrdi Džejms Reston, autor mnogih knjiga o Kenedijevom ubistvu, nijedna od ovih teorija se ne uklapa sa Osvaldovim životom. On nije bio hladnokrvni ubica i možda glavni odgovor leži u njegovim frustracijama i opsesijama. Predsednik Kenedi se jednostavno našao na liniji vatre i tako ušao u istoriju.

(VIDEO) KENEDIJEVE JE UNIŠTILA KLETVA: Istoriju porodice obeležila je smrt, a evo ko ih je prokleo

NOVA TEORIJA O UBISTVU KENEDIJA: Li Harvi Osvald je nedužan!

OVAJ GOVOR KOŠTAO JE KENEDIJA GLAVE: Bivši predsednik otkrio ko vlada svetom, pa doživeo tragediju

(Latimes)