Bivšem egipatskom lideru danas izriču presudu za korupciju i ubistva demonstranata tokom protesta početkom 2011, kada je svrgnut, a tužilaštvo traži najstrožu kaznu

KAIRO - Kraj jedne ere.
Svrgnuti egipatski predsednik Hosni Mubarak (84) mogao bi da se suoči sa smrtnom kaznom. Njemu će danas biti izrečena presuda, nakon 10 meseci suđenja za korupciju i ubistvo oko 850 demonstranata tokom masovnih pobuna u kojima je svrgnut u februaru 2011, a tužilaštvo je zatražilo najstrožu kaznu.

Pored Mubaraka, koji je na vlasti u Egiptu bio 30 godina, za ubistva su optužena i sedmorica njegovih šefova bezbednosti, dok su za korupciju optužena i dva njegova sina Ala i Gamal.

Tokom suđenja, koje je počelo u avgustu 2011, tužilac Mustafa Sulejman trudio se da dokaže da je Mubarak nedvosmisleno odobrio upotrebu bojeve municije i naredio pucnjavu na miroljubive demonstrante tokom protesta. Takođe, on je pokušao da dokaže da su se za tri decenije na vlasti Mubarak i članovi njegove porodice enormno obogatili. Milioni dolara na Mubarakovim računima zamrznuti su po bankama u svetu, ali procene su da je on „težak“ između 40 i 70 milijardi dolara.

Inače, suđenje Mubaraku održavalo se u zgradi policijske akademije koja je nekad nosila ime po njemu, a nalazi se u predgrađu Kaira. Za bezbednost tokom izricanja presude brinuće se oko 5.000 policajaca i 2.000 vojnika, koji će obezbeđivati i Mubaraka prilikom dolaska na sud iz vojne bolnice, u kojoj se nalazi zbog srčanih problema. Kao i prilikom suđenja, Mubarak će u zgradu suda biti dovezen lekarskim helikopterom, a presudu će saslušati u krevetu u specijalnom kavezu. Izricanje presude Mubaraku televizija će prenositi direktno.

Čekaju ga vešala?

Ukoliko bude osuđen na smrtnu kaznu, Hosni Mubarak će najverovatnije biti ubijen vešanjem. To je najčešći metod izvršenja smrtne kazne u Egiptu kad je reč o civilima. Prestupnici u vojsci uglavnom bivaju smaknuti pred streljačkim vodom. Inače, smrtna kazna izriče se teroristima, ubicama, silovateljima, kao i za prestupe u vezi s drogom.

Kako su završili diktatori posle Arapskog proleća

Zin el Abidin Ben Ali bivši predsednik Tunisa

♦ na vlasti bio 24 godine
♦ svrgnut 14. januara 2011.
♦ pobegao u Saudijsku Arabiju

Moamer el Gadafi bivši lider Libije

♦ na vlasti bio 41 godinu
♦ pobunjenici ga mučki ubili 20. oktobra 2011, za vreme NATO intervencije u Libiji

Ali Abdulah Saleh bivši predsednik Jemena

♦ na vlasti bio 22 godine
♦ dao ostavku 27. februara 2012, nakon što je sebi osigurao imunitet
♦ otišao u Ameriku