Izvoz američke vojne industrije u padu je već petu godinu zaredom što ozbiljno zabrinjava Amerikance.

Oni međutim i dalje imaju suveren udeo na globalnom tržištu vojne opreme i naoružanja, s 56 posto, odnosno 209,7 milijardi dolara. Navedeni podatak važi za 2015. godinu i u odnosu na 2014. godinu, izvoz je opao za 3 posto.

Tamo gde Amerikanci gube tržište, dobijaju ga europske i azijske vojne kompanije. CNN piše da je rezultat pada prodaje američkog vojnog naoružanja zapravo zbog nametanje limita od strane države.

"Još uvek postoje ograničenja na potrošnju za vojsku, pa iako je novac za to postoji, on se ne troši na sklapanje vojnih ugovora", ističe Aude Fleurant s Instituta za međunarodna mirovna istraživanja u Stokholmu, koji je navedene podatke i objavio.

Prodaja ruskog vojnog naoružanja i tehnologije porasla je u 2015. godini za 6,2 posto. Godinu dana pre, odnosno 2014., prodaja ruske vojne opreme naprosto je eksplodirala i zabilježila porast od 48 posto. I 2013. godine je prodaja ruske vojne opreme zabeležila je ogroman rast, od 20 posto.

Ruski predsednik Vladimir Putin planira da potroši još 700 miliona dolara na modernizaciju vojne opreme i tehnologije do 2025. godine.U ukupnom zbiru, udeo međunarodnog tržišta vojne opreme koji ima Rusija iznosi 8,1 posto, što je daleko ispod američkog udela. Prodaja vojne opreme raste i u zemljama Eurospke unije, Francuskoj za 13 posto i Nemačkoj za 7,4 posto.

Fleurant ističe da će se tendencija porasta prodaje vojne opreme evropskih zemalja nastaviti zbog napetih odnosa s Rusijom. U 2015. godini 100 najvećih svetskih proizvođača vojne opreme prodalo je ukupno 370 milijardi dolara u vrednosti naoružanja i vojne opreme, a slično je bilo i u 2014. godini.Od ostalih zemalja sveta, prodaja vojne opreme značajno je porasla i u Južnoj Koreji (32 posto), Indiji i Turskoj (po 10 posto) te Kini.