Svetski lideri će u 2017. godini morati da se koncentrišu na sprečavanje pojave i uspona "nove Islamske države", isto koliko i na uništavanje ostataka stare

Druga polovina 2016. godine donela je veliki napredak u borbi protiv terorističke organizacije Islamska država - opsada Mosula je u toku, priprema se ofanziva na Raku, a obruč oko lidera ID Abu Bakr al Bagdadija se sve više sužava, piše Newsweek.rs.

Ipak, lideri će u 2017. godini morati da se koncentrišu na sprečavanje pojave i uspona "nove Islamske države", isto koliko i na uništavanje ostataka stare.

Uslovi koji su doveli do nastanka Al Kaide i ID i dalje su prisutni ne samo u Siriji i Iraku, već širom Bliskog istoka i Afrike. Broj džihadističkih grupa u svetu se nije smanjio, a haos koji im je omogućio da puste korene je tu.

Tokom prethodne godine, videli smo da Al Kaida i Islamska država, iako predstavljaju lokalne džihadističke pokrete, ipak deluju globalno i sposobni su da izvode napada na svim svetskim kontinentima.
pripadnik-islamske-drzave-drzi-predavanje-na-fakultetu.jpg
Foto: AP

Zbog toga, niti je Boko Haram "nigerijski problem", niti su džihadističke ćelije na Kosovu i Metohiji "srpski problem". Ove ćelije su ili deo šire međunarodne džihadističke mreže, ili nastoje da to postanu. Upravo ove manje ćelije su glavni izvor stranih boraca koji hrle u Islamsku državu i predstavljaju nove potencijalne saveznike samoproglašenog kalifata.

Da bi se bar malo umanjioovaj problem, neophodni su daleko stroži zakoni za učesnike na stranim ratištima. Prema nekim procenama, trenutno se oko 5.000 građana EU bori na strani Islamske države, pri čemu su se neki od njih i po više puta vraćali u zemlju porekla.

Koncentrisanjem na grupe koje imaju prekogranične, regionalne ili globalne aspiracije u velikoj meri će se smanjiti šansa za vaskrsenje Islamske države. Osim toga, kada Mosul i Raka padnu, naročitu pažnju treba obratiti na regionalne izbegličke kampove koji mogu biti veoma plodno tlo za regrutaciju.
terorista-islamske-drzave-sa-pasosem-samoproglasene.jpg
Foto: Profimedia

Premda su postojale i pre nego što su primećene od globalne javnosti, Islamska država i Al Kaida prerasli su iz lokalnih pokreta u globalne džihadističke pokrete velikom brzinom. Taj iznenadni uspon, kako se pokazalo, može se dogoditi bilo gde - od Balkana do jugoistočne Azije.

Kako ne bi dopustili uspon novih džihadističkih grupa ili onoga što će ostati od Islamske države, neophodno je da ih pre svega ne potcenjujemo, a onda i da izvučemo lekcije iz prošlosti. Na taj način ćemo se jedino izboriti sa Islamskom državom budućnosti, pre nego što pusti ozbiljnije korene.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Vlada iz senke ili teorija zavere: Ovo je 5 najmoćnijih porodica sveta (FOTO)

Godina medveda i zmaja: Iza "specijalnog odnosa" Rusije i Kine

Od oralnog seksa, do natprirodnih moći: Ovo je 5 najneobičnijih rituala inicijacije mladića u muškarca (FOTO)

NEWSWEEK PREDSTAVLJA OGNJENA TOPIĆA: Najboljeg muaj-taj boksera u Americi

Zaboravljeni pokolj: Evo kako su Krstaši doneli pustoš i smrt Beogradu