Kad su američki vojnici prvi put ušli u Bagdad početkom aprila 2003. godine, pljačkaši su već bili upali u iračku centralnu banku.

Tamo su pronašli veliki deo nacionalnih novčanih rezervi, ali nisu uspeli da provale u najveće trezore i sefove gde je bila skrivena većina novca. Međutim, nešto ranije je već sprovedena jedna od najvećih pljački banaka u istoriji. Oko milijardu dolara je pod okriljem noći izvučeno iz bankarskih trezora.

Naime, u rano jutro 18. marta iste godine su tri velika kamiona prišla banci. Jedan čovek pokazao je komad papira s potpisom i pljačka je mogla da počne. Nekoliko sati je trebalo da se prebaci 900 miliona dolara i 100 miliona evra, sve uredno zapakovano u metalnim kutijama. Čovek s papirom bio je Kjusaj Husein, a na papiru je bio jasan potpis Sadama Huseina, Kjusajevog oca i tadašnjeg iračkog diktatora. Na papiru je samo pisalo da je potrebno izvući toliki novac da ne bi pao u ruke stranim okupatorima.

"Jednom kad dobijete naredbu od Sadama, ne raspravljate previše", opisao je kasnije za Njujork Tajms jedan od visokih zvaničnika a prenosi Ozi.

Dok su Amerikanci saznali da je četvrtina gotovinskih rezervi nestala iz centralne banke, s pravom su počeli da se pitaju kako će taj novac Sadam da potroši. Najveći strah je bio da će finansirati gerilsko ratovanje protiv Amerikanaca. Međutim, kad je u palati drugog Sadamova sina, Udaja Huseina pronađeno 650 miliona dolara gotovine, verovali su da su pronašli većinu tog novca. Kasnije se ispostavilo da je reč o privatnoj Udajevoj zalihi gotovine.

Novac nije nestao bez traga, a uskoro je otkriveno nekoliko stotina miliona dolara u jednoj od Sadamovih palata. Amerikanci su poslali novac u Kuvajt gde ga je trebalo prebrojati kako bi se utvrdilo koliko ga tačno ima i tu priča dobija pomalo očekivani zaplet. Službeni Vašington je tražio povraćaj novca u centralnu banku, odakle je i uzet, ali američke vlasti u Iraku su odlučile da zaplene novac i podele ga prema vlastitom nahođenju. Naravno, ljudi nisu sveci i Sadamov novac je počeo da se pojavljuje širom sveta.

Stotine hiljada dolara pojavile su se na računima majora Ričarda Fulera koji je bio zadužen za brojanje američkih dolara u Faludži. Kapetan Majkl Ngjuen "izgubio" je oko 700.000 dolara, a vlasti su posumnjale kada je gotovinom platio BMW i Hummer nakon povratka kući u Oregon. Ukupno je više od 30 američkih vojnika osuđeno zbog slične krađe, a niko ne zna koliko je još novca ukradenog iz banke završilo u nečijim džepovima.

(Express.hr)