RUBLJA VREDI HILJADU REČI: Srbija i Evropa pod ekonomskom šapom Kremlja
Ruska ekonomija je možda u problemima, ali ekonomski uticaj Moskve u centralnoj i istočnoj Evropi ostaje neumanjen. Evo kako Kremlj koristi svoju meku moć
Pre svega, ruski cilj jeste da naruši kredibilitet i moralni autoritet EU, naročito kod zemalja koje pregovaraju o članstvu, među kojima je i Srbija. Poznato je da Moskva preko različitih kanala pruža podršku anti-liberalnim političkim frakcijama u Evropi, međutim nigde na Starom Kontinentu meka moć Kremlja nije osetna kao u Srbiji, gde zahvaljujući medijskom prisustvu, zajedničkim kulturno-istorijskim i verskim faktorima, kao i akademskim razmenama, ruska agenda dolazi do sve većeg broja pristalica.
Ipak, novac je i dalje najmoćnije meko oružje Moskve. Od 2008. Rusija sprovodi veoma agresivnu ekonomsku ekspanziju u istočnoj Evropi, gde visok nivo korupcije otvara mogućnost pretvaranja ruske ekonomske moći u direktan uticaj na donošenje političkih odluka.
Centar za demokratske studije (CSD) ovjavio je izveštaj o ekonomskom uticaju Rusije u centralnoj i istočnoj evropi, a ovo su neki od zaključaka. CSD navodi da je ekonomski uticaj u zemljama uključenim u izveštaj (Srbija, Bugarska, Mađarska, Slovačka i Letonija) iznenađujuće visok i kreće se između 11 i 22 odsto udela u ekonomijama ovih zemalja.
Naravno, nema ništa loše u imanju ruskog kapitala u zemlji, ali ono što je za Zapad problematično, jeste kako Rusija taj kapital koristi.
Kako je region veoma zavisan od ruske nafte i gasa, udeo ruskog gasa u domaćoj potrošnji od 2004. godine ni u jednoj od ispitanih zemalja nije padao ispod 80 odsto. Energetika je Moskvi poslužila kao glavni kanal za ekonomski uticaj i potencijalno nagrađivanje ili kažnjavanje individua u zavisnosti od njohove spoljnopolitičke pozicije. Tako je na primer Kremlj "pogurao" uspon Viktora Orbana u Mađarskoj, koji je zauzvrat dobio značajan popust na ruski gas.
U slučaju Srbije, Bugarske i Mađarske, zvaničnici iz sektora energetike bili su ključni za rešavanje pitanja od strateškog ekonomskog značaja za Rusiju. Uz njihovu pomoć, Rusija je mnoge zemlje istočne Evrope uključila u dugogodišnje projekte vredne milijarde dolara, i tako obezbedila sebi prostor za uticaj na donošenje odluka u budućnosti.
Ipak, ruski uticaj proteže se i izvan energetskog sektora. U Srbiji, Bugarskoj i Letoniji, ruske investicije u razne sektore - od medija i telekomunikacija, preko infrastrukture, do industrije - čine čak 10 odsto ukupnog BDP-a.
Možda najbolji primer za rusku eksploataciju ekonomskog uticaja predstavlja Dušan Bajatović, zamenik predsednika SPS-a, koji je ujedno i izvršni direktor Srbijagasa, državne kompanije koja je bila ključni faktor u sprečavanju diversifikacije izvora iz kojih se Srbija snabdeva gasom.
Evropa, čini se, još uvek nema primenljivu strategiju kontriranja ruskom uticaju u centralnoj i istočnoj Evropi. Ukoliko ne planira da prepusti skoro čitav istočni deo kontinenta Moskvi, EU će morati da sprovede čitav niz koraka, od kojih su borba protiv korupcije i povećavanje transparentnosti poslovanja samo delić, nova gvozdena zavesa prićiće korak bliže staroj, nakon čega će za Brisel biti izrazito teško da je vrati na poziciju uspostavljenu nakon pada Sovjetskog Saveza.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
Senka koja vlada Kremljom: Ovo je Aleksandar Dugin, filozof i mistik koji je oblikovao Putina (FOTO)
Nisu ni nastali, a već se raspali: Znate li za "raskol" u Hrvatskoj pravoslavnoj crkvi?
Kako je Putin pobedio u poslednjoj rundi protiv Obame... Dok je Tramp aplaudirao
Po trnju do reformi: Može li Mohamed bin Salman da promeni Saudijsku Arabiju
Turbulentna budućnost svetske energetike: Šta očekuje region u tranziciji sa fosilnih goriva
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro