Erdoganova želja da proširi predsednička ovlašćenja izazvala je buru nasilja i uvreda u turskom parlamentu

Turski zakonodavci su odobrili dodatna tri člana već kontroverznog ustavnog predloga kojima bi se povećela ovlašćenja turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, piše Newsweek.rs.
Tokom noćne sednice parlamenta, televizijske kamere su zabeležile scene fizičkog nasilja koje je uključivaloo bacanje stolica i pesničenje tokom samog glasanja.

Destine poslanika koji su učestvovali u sastavljanju akta sukobili su se na prostoru oko govornice, pri čemu su dvojica parlamentaraca zadobila povrede nastale davljenjem i šutiranjem. Jedan poslanik Partije pravde i razvoja (AKP) optužio je kolegu iz Narodne republikanske stranke da ga je ovaj ujeo za nogu.

Zakonodavci su od početka ove nedelje raspravljali o prvom predlogu ustavnih amandmana sastavljenom od 18 članova koji za cilj imaju uspostavljanje dodatnih izvršnih ovlašćenja predsednika.

Novi članovi ustava koji su do sada prihvaćeni donose izmene vezane za broj godina koji je potreban da bi kandidat mogao da postane poslanik u parlamentu, obarajući prethodni minimum od 25 na 18. Takođe, raspon između redovnih parlamentarnih izbora se smanjuje sa pet na četiri godine.

Od 18 predloženih novih članova, do sada je tropetinskom većinom potrebnom za izmenu ustava izglasano pet. O njima će se građani Turske izjasniti na referendumu u aprilu mesecu.

Foto: Turski premijer Binali Jildirim na sednici parlamenta na kojoj se odlučivalo o proširenju predsedničkih ovlašćenja Redžepa Tajipa Erdogana; Autor: Reuters

Vladajuća AKP je prikupila dovoljan broj glasova u savezu s Partijom nacionalnog pokreta.

Ovim promenama se žestoko protivi opoziciona Narodna republikanska stranka čiji su poslanici bojkotovali glasanje.

Dva parlamentarna zasedanja predviđena za raspravu o ustavnim izmenama će trajati dve nedelje tokom kojih neće biti pauze u radu.

"Ponosim se na svoje poslanike koji su pružili žestok otpor uprkos svim napadima AKP-a koji očajnički pokušava da uruši ovo sedište narodne volje", izjavio je Ozgur Ozel, zamenik predsednika Narodne republikanske stranke.
turska-parlament-pesnicenje.jpg
Reuters 

Pro-kurdska Narodna demokratska partija je takođe bojkotovala glasanje u znak protesta zbog hapšenja njene dvojice lidera i nekolicine drugih poslanika zbog njihovih navodnih veza sa zabranjenom Radničkom partijom Kurdistana.

Dok kritičari promene ustava posmatraju kao pokušaj Erdogana da prigrabi što više političke moći, pristalice ovih promena tvrde da će one Tursku načiniti sličnijom Francuskoj i SAD-u što je neophodno u cilju ostvarivanja što efikasnijeg aparata izvršne vlasti.

Prema predloženim novinama, više ne bi postojano formalni kabinet sastavljen od stalnih članova, već bi ministre mogao da postavlja i smenjuje predsednik u skladu sa svojim diskrecionim pravom.

Uz učestale terorističke napade, politička nestabilnost je bila jedan od glavnih činilaca koji su vršili pritisak na tursku liru, obarajući joj vrednost u odnosu na dolar za čitavih 18 procenata tokom protekla tri meseca.

Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:

Značajan sastanak: Evo šta je Marin Le Pen radila u Tramp kuli (FOTO)

Astronomski dugovi Partizana: Sve će to Vučić pozlatiti... ali novcem građana

NEWSWEEK PREDSTAVLJA Dušan Prelević Prele: Idi tamo gde te vuče čuka

Nema ni pobednika, ni gubitnika: Zašto dezintegracija Evrope nije u interesu Rusije

"Mi smo pravi moderni gladijatori": Dramatična priča dobrovoljaca koji čuvaju rimske ruševine u Libiji