VAŠINGTON - Sjedinjene Američke Države šalju na Pacifik najskuplji i jedan od najkontroverznijih oružanih sistema u svojoj istoriji - borbene avione "džoint strajk" F-35, kako bi postali "temelj odbrane" na tom području, a time šalju i jasnu poruku svojim sadašnjim i potencijalnim protivnicima u tom regionu.

Analitičari smatraju da je prisustvo te letelice signal Severnoj Koreji i Kini.

Americki marinci hvale svestranost F-35B, opisujući ga kao "jedinstvenu kombinaciju nevidljivosti, vrhunske radarske i senzorne tehnologije i sistema za elektronsko ratovanje, sa smrtonosnim sposobnostima lovca pete generacije, modernog bombardera i platformom vazdušne podrške u svim okolnostima i protiv svih pretnji". F-35 se, takođe, prodaje i proizvodi se u savezničkim zemljama SAD širom sveta, uključujući Japan, koji je prvi takav avion dobio u decembru. Ova letelica je specifična po tome što može da poleće i sleće u vertikalnom položaju, pa može da operiše sa amfibijskih jurišnih brodova, a takođe zamenjuje AV-8B "Harier".

Marinski korpus tvrdi da je raspoređivanje F-35 u Japanu deo fokusiranja administracije odlazećeg američkog predsednika Baraka Obame na Aziju i da nije vezano ni za kakvu trenutnu posebnu situaciju.

Analitičari, međutim, smatraju da je prisustvo te letelice poruka sadašnjim i potencijalnim protivnicima SAD u tom regionu. Karl Šuster, bivši operativni direktor Pacificke komande SAD, smatra da je to signal Severnoj Koreji i Kini, dok bezbednosni analitičar Kori Volas kaže da SAD time signaliziraju prioritet koji daju savezu sa Japanom u ovom periodu pojačanih tenzija.

Tenzije između Japana i Kine porasle su prošle godine zbog previranja u vezi sa kontrolom nad ostrvom na koje i jedna i druga zemlja polaže pravo u Istočnom kineskom moru, podseća Si-En-En.